Europarlament prijal vôbec prvé pravidlá týkajúce sa boja proti násiliu na ženách a domácemu násiliu

Európsky parlament v stredu prijal vôbec prvé pravidlá Európskej únie (EÚ) týkajúce sa boja proti násiliu na ženách a domácemu násiliu. Za novú smernicu hlasovalo 522 europoslancov, 27 bolo proti a 72 sa zdržalo.

24.04.2024 16:18
europarlament, európsky parlament Foto: ,
Zasadnutie Európskeho parlamentu
debata (2)

Nové pravidlá obsahujú požiadavku zaviesť prísnejšie zákony proti kybernetickému násiliu, lepšiu pomoc pre obete a opatrenia na prevenciu znásilnení. Prijatá smernica súčasne zakazuje mrzačenie ženských pohlavných orgánov a nútené manželstvá. Súčasťou smernice bude aj rozšírený zoznam priťažujúcich okolností pre zločiny, na ktoré sa vzťahujú prísnejšie tresty. Medzi ne patrí napr. trestná činnosť voči verejným činiteľom, novinárom či obhajcom ľudských práv. Zoznam priťažujúcich okolností obsahuje aj zámer potrestať obete na základe ich rodu, sexuálnej orientácie, farby pleti, vierovyznania, sociálneho pôvodu či politického presvedčenia.

Znásilnenie nie je len to, keď ženu prepadnú na ulici, trest hrozí aj za vynútený sex v manželskej spálni
Video

Orgány členských štátov EÚ budú mať na základe prijatej legislatívy prísnejšie povinnosti týkajúce sa nahlasovania a zbierania dôkazov o násilí. Taktiež budú musieť dôraznejšie informovať verejnosť o tom, že pohlavný styk bez súhlasu sa považuje za trestný čin. Členské štáty EÚ dostanú tri roky na to, aby sa pripravili na vykonávanie prijatých ustanovení. Informoval o tom tlačový atašé Ján Jakubov.

Europoslankyňa Monika Beňová (NI) považuje za potrebné, aby sa okrem prijímania novej legislatívy v jednotlivých členských štátoch zaistilo správne fungovanie a uplatňovanie už existujúcich pravidiel. „Významným problémom v tejto oblasti bola doposiaľ prakticky neexistujúca harmonizácia a súvisiace zosúladenie príslušných právnych predpisov v rámci Európskej únie. Toto aspoň čiastočne rieši práve návrh novej smernice. Obsahuje tiež ustanovenia týkajúce sa zlepšenia prístupu obetí násilia k spravodlivosti a k potrebnej zdravotnej starostlivosti. Spoločné európske pravidlá tak predstavujú krok správnym smerom," uviedla.

Peter Kmec, Ide o pravdu Čítajte viac Kmec v Ide o pravdu: Denne hovoríme s Bruselom o otvorených témach. Plán obnovy nazývam 'zle zapnutá košeľa'

Súčasne by ocenila, keby sa pravidlá v budúcnosti rozšíria a viac zamerajú aj na ďalšie konkrétne oblasti zvyšujúce ochranu potenciálnych obetí násilia, medzi ktoré Beňová zaradila zlepšovanie dostupnosti krízových liniek, online služieb alebo krízového bývania.

S novou legislatívou súhlasí aj europoslanec Vladimír Bilčík (EPP), ktorý zároveň tvrdí, že násilie páchané na ženách sa nesmie prehliadať ani tolerovať. Dodal, že nový právny predpis „bude spomínané činy kriminalizovať a zavedie aj bezpečnejšie postupy pri ich oznamovaní. Je to dôležitá správa aj pre ženy na Slovensku, kde sa násilie páchané na nich stále zľahčuje," doplnil.

Europoslankyňa Lucia Ďuriš Nicholsonová (RE) vyjadrila poľutovanie nad tým, že spomínaná smernica neobsahuje jednotnú definíciu trestného činu znásilnenia na základe súhlasu. Napriek tomu ju však nazvala významným pokrokom v boji proti násiliu páchanému na ženách a domácemu násiliu. „Posilňuje ochranu obetí, prístup k spravodlivosti aj prevenciu. Toto všetko bude pre niektoré členské štáty, najmä tie, ktoré neratifikovali Istanbulský dohovor, obrovským krokom vpred. Je to však len začiatok boja, aby sa všetky prípady násilia náležite riešili. Dlhujeme to všetkým obetiam násilia v celej Európe," myslí si.

europarlament, európsky parlament, eú, vlajky Čítajte viac Mimovládne organizácie píšu do Bruselu, chcú nezávislú a slobodnú RTVS

Novej smernici vyjadril podporu aj europoslanec Jozef Mihál (RE), ktorý ju nazval veľmi dôležitou pre ochranu žien. Tvrdí však, že je sklamaný, pretože nedefinuje znásilnenie na základe nedostatku súhlasu. „Hoci smernica obsahuje preventívne opatrenia a zdôrazňuje súhlas v sexuálnych vzťahoch, je možné urobiť viac. Pevne verím, že budem presadzovať, aby sa definície založené na súhlase prijali vo všetkých členských štátoch s cieľom plne riešiť rodovo podmienené násilie a bojovať proti nemu," odôvodnil.

Všetky zlepšenia, ktoré pomôžu týraným ženám i obetiam domáceho násilia europoslanec Ivan Štefanec (EPP) víta. „Obeťami násilia sa častokrát stávajú aj seniori či hendikepovaní ľudia. Ženy čeliace fyzickému násiliu sa nesmú stať obeťami populizmu a odmietania pomoci. V tomto právnom predpise ide výsostne o právomoci v kompetencii európskych inštitúcií, neobsahuje žiadnu rodovú politiku, ale práve naopak, rozširuje trestný čin násilia na ženách v online prostredí, venuje sa téme prevencie či umožňuje medzinárodnú spoluprácu vo veci trestného stíhania páchateľov násilných trestných činov na ženách," povedal.

foto roka 2023, Taliansko, násilie Čítajte viac V Nemecku hrozí 17 000 dievčatám zmrzačenie pohlavných orgánov
2 debata chyba
Viac na túto tému: #domáce násilie #Európsky parlament #násilie na ženách