Eurokomisia predložila správu o stave Schengenského priestoru

Európska komisia (EK) v utorok informovala o stave Schengenského priestoru za posledný rok a stanovila priority na nasledujúci rok.

16.04.2024 16:10
Bulharsko EÚ Schengen správa stav 2023 pravidlá Foto: ,
Na archívnej snímke snímke z 31. marca 2024 cestujúci kráčajú okolo bilbordu, ktorý informuje o vstupe Bulharska do Schengenu lna letisku v Sofi. Európska komisia (EK) v utorok 16. apríla 2024 informovala o stave Schengenského priestoru za posledný rok a stanovila priority na nasledujúci rok. Informuje o tom spravodajca TASR. Najväčší priestor voľného cestovania na svete, ktorý zaručuje bezproblémové a bezpečné cestovanie pre takmer 450 miliónov ľudí, je nevyhnutný pre konkurencieschopnosť EÚ, pripomenula EK.
debata (1)

Najväčší priestor voľného cestovania na svete, ktorý zaručuje bezproblémové a bezpečné cestovanie pre takmer 450 miliónov ľudí, je nevyhnutný pre konkurencieschop­nosť EÚ, pripomenula EK.

Podľa správy EK v roku 2023 bol Schengen najnavštevovanejšou destináciou na svete. Bolo vydaných viac ako 10 miliónov schengenských víz a schengenský priestor navštívilo viac ako pol miliardy cestujúcich. To prispelo k rozvoju hospodárstva EÚ, keďže cestovný ruch sa podieľa takmer 10 percentami na HDP Únie a poskytuje pracovné miesta pre približne 22,6 milióna ľudí.

rumunsko, schengen Čítajte viac Bulharsko a Rumunsko vstúpili do schengenského priestoru, zatiaľ iba limitovane

Správa o stave Schengenu pre rok 2024 ukazuje, že schengenské pravidlá sa uplatňujú dobre, aj keď existujú určité medzery.

Po prijatí revidovaného Kódexu schengenských hraníc budú členské štáty v spolupráci so schengenským koordinátorom pracovať na zavedení nových opatrení, vrátane policajnej spolupráce, s cieľom postupne zrušiť dlhodobé kontroly na svojich vnútorných hraniciach.

Juraj  Blanár Čítajte viac Blanár: Schengen nefunguje, je potrebné ho obnoviť alebo posilniť

Integrovaný rámec riadenia Schengenu znamená posilnenú úlohu Schengenskej rady prostredníctvom efektívnejšieho využívania nástrojov ako je schengenský mechanizmus hodnotenia a monitorovania, schengenská hodnotiaca tabuľka a schengenský barometer spájajúci údaje a spravodajské informácie dostupné na úrovni EÚ.

hranicny prechod Berg Čítajte viac Reportáž: Migračná vlna otriasa Schengenom. Susedné štáty spustili kontroly, ako vyzerá situácia na českých či poľských priechodoch?

Nesplnenou úlohou zostáva úplné rozšírenie schengenského priestoru o Bulharsko a Rumunsko. V ich prípade sa od 31. marca zrušili kontroly v prístavoch a letiskách. Na zrušenie kontrol na vnútorných pozemných hraniciach je potrebné ďalšie rozhodnutie členských krajín (Rada EÚ).

V správe sa zdôrazňuje pokrok dosiahnutý pri využívaní alternatívnych opatrení ku kontrolám na vnútorných hraniciach. Komisia vyzvala členské štáty, aby vo zvýšenej miere využívali posilnené rámce spolupráce, ako je cezhraničná policajná spolupráca v pohraničných regiónoch ako alternatívu kontrol na vnútorných hraniciach.

Schengenské hodnotiace misie zistili, že je potrebné lepšie uplatňovanie pravidiel, a to najmä zlepšenie kvality hraničnej kontroly, zvyšovanie kapacít na návratnosť utečencov, maximalizácia využívania Schengenského informačného systému a odstránenie prekážok cezhraničnej výmeny informácií.

Teraz je na Schengenskej rade, ktorá bude zasadať v dňoch 13. – 14. júna, aby prediskutovala správu o Schengene za rok 2024 a prijala návrh eurokomisie. Na vytvorení Schengenskej rady sa dohodli ministri vnútra EÚ vo februári 2022. Jej úlohou je dohliadať na kontroly na vonkajších hraniciach schengenského priestoru a na migráciu v rámci Schengenu.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #schengenský priestor