Eurokomisia uvoľní zmrazené financie pre Poľsko

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová v piatok oznámila, že EK uvoľňuje pre Poľsko 137 miliárd eur z postpandemických fondov EÚ. EK ich zmrazila pre ohrozenie právneho štátu v Poľsku. TASR správu prevzala z agentúr AP a AFP.

23.02.2024 13:18
Tusk, Leyenová Foto: ,
Poľský premiér Donald Tusk a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová počas stretnutia 23. februára 2024 vo Varšave.
debata (1)

„Európska komisia na budúci týždeň predloží rozhodnutie o uvoľnení až 137 miliárd eur pre Poľsko,“ uviedla von der Leyenová na Twitteri. Počas piatkovej návštevy Varšavy povedala, že má dobrý dojem z úsilia Poľska obnoviť právny štát. Poľský premiér Donald Tusk toto oznámenie privítal a uviedol, že peniaze budú minuté dobre.

Poľský minister spravodlivosti Adam Bodnar nedávno predstavil plán viacerých legislatívnych zmien na zvrátenie reforiem súdnictva v Poľsku. Rozbehla ich predchádzajúca vláda strany Právo a spravodlivosť (PiS) a podľa kritikov je to umožňovalo ovplyvňovať súdnictvo podľa straníckych záujmov.

EK v roku 2017 spustila voči Poľsku konanie na základe článku 7 ods. 1 Zmluvy o Európskej únii. Reagovala tým na ohrozenie právneho štátu.

Ursula von der Leyenová Čítajte viac Udrží sa Ursula von der Leyenová na čele Európskej komisie? Má dobré šance, tvrdí odborník
1 debata chyba
Viac na túto tému: #Poľsko #Európska komisia #Ursula von der Leyenová