Von der Leyenová sa bude uchádzať o druhý mandát na čele Európskej komisie

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa bude uchádzať o druhý mandát na čele úniovej exekutívy, píšu s odvolaním sa na svoje zdroje agentúry DPA a Reuters. Nemecká politička získala podľa agentúr nomináciu svojej domovskej strany, Kresťanskodemokratickej únie (CDU). Meno nového šéfa či šéfky komisie bude jasné po júnových voľbách do Európskeho parlamentu.

19.02.2024 12:55 , aktualizované: 14:10
debata (19)
Leyenová zverejnila, čo nemala. Ukrajinské straty
Video

„Dnes som prijala uvedomelé a uvážené rozhodnutie: Chcem sa usilovať o druhý mandát,“ uviedla von der Leyenová podľa agentúry AFP. Mandát na čele komisie je päťročný.

Predsedníctvo CDU o nominácii rozhodlo jednomyseľne, povedal predseda strany Friedrich Merz. Je to podľa neho práve zásluhou von der Leyenovej, že Európa zostala v ťažkých rokoch pandémie jednotná. Má vysokú reputáciu v členských štátoch aj ďaleko za hranicami EÚ, povedal o nej podľa agentúry DPA Merz. Von der Leyenovú ako kandidátku do čela EK teraz pravdepodobne nominuje tiež Európska ľudová strana (EPP) na svojom nadchádzajúcom marcovom zjazde v Bukurešti, uviedla agentúra Reuters.

Päťdesiatšesťročná von der Leyenová vedie Európsku komisiu od decembra 2019 ako prvá žena v tejto funkcii. Jej prioritou bola od začiatku zelená politika, za svojho mandátu sa ale musela vysporiadať aj s ďalšími výzvami, ako bola pandémia covidu-19, migračná kríza, ruská invázia na Ukrajinu či energetická kríza. Pred svojím pôsobením v komisii bola šesť rokov prvou ženou na čele nemeckého ministerstva obrany.

Lídri 27 členských krajín EÚ vyberú nového predsedu či predsedníčku Európskej komisie po európskych voľbách v júni. Býva zvykom, že post obsadí zástupca najsilnejšej úniovej frakcie, ktorú podľa prieskumov aj po tohtoročných voľbách zrejme zostane EPP, a to aj napriek nárastu popularity nacionalistických strán v Európe. Von der Leyenová tak má veľkú šancu zostať na čele komisie aj na ďalšie päťročné obdobie.

19 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #Ursula von der Leyenová