Hojsík nahradil Šimečku vo funkcii podpredsedu Európskeho parlamentu

Europoslanec a podpredseda Progresívneho Slovenska Martin Hojsík bol zvolený za podpredsedu Európskeho parlamentu. Ako informoval tlačový odbor europarlamentu, v predmetnej funkcii nahradí svojho straníckeho šéfa Michala Šimečku, ktorý nastúpil ako poslanec do slovenského parlamentu. Hojsík bude mandát jedného zo štrnástich podpredsedov EP vykonávať do eurovolieb v júni 2024.

18.10.2023 13:39 , aktualizované: 14:01
Martin Hojsík Foto: ,
Martin Hojsík
debata (5)

„To, že sa našla veľká politická zhoda naprieč politickým spektrom aj medzi liberálnymi kolegami na mojom mene, vnímam ako ocenenie mojej doterajšej práce europoslanca,“ vyhlásil Hojsík. Od začiatku mandátu sa venuje najmä lepšej ochrane životného prostredia, zdravia ľudí a zvierat.

„Som obzvlášť hrdý na niekoľko úspechov, ktoré sa mi s mojím tímom za posledné štyri roky v Európskom parlamente podarili. Medzi ne patrí pomoc farmárom pri náhrade škodlivých pesticídov, ochrana včiel, ochrana zdravia pred toxickými chemikáliami vo výrobkoch, boj s klimatickou krízou či ochrana pôdy,“ vysvetli.

„Som vďačný za dôveru, ktorú som dostal. Chcem sa tiež poďakovať všetkým voličkám a voličom, ktorí mi pred štyrmi rokmi dali dôveru v európskych voľbách. Rovnako ďakujem aj Michalovi Šimečkovi za skvelú spoluprácu v Európskom parlamente počas uplynulých rokov. Nový záväzok prijímam s pokorou a odhodlaním do ďalšej práce. Dôležitou pre mňa bude kontinuita na poste podpredsedu Európskeho parlamentu. Budem naďalej posilňovať spoluprácu s európskymi partnermi a presadzovať silné ukotvenie Slovenska v Európskej únii,“ odkázal Hojsík.

michal šimečka Čítajte viac Šimečka nebude predsedom poslaneckého klubu PS, kandidátov neprezradil

Slovenský europoslanec získal podporu naprieč celým politickým spektrom a po Šimečkovi sa stal druhým Slovákom, ktorý bude spolupredsedať europarlamentu počas takmer 20-ročného členstva Slovenska v EÚ.
Hojsík sa aklamačnou voľbou stal jedným zo štrnástich podpredsedov a podpredsedníčok EP, nikto proti jeho zvoleniu nenamietal. Do funkcie ho nominovala liberálna politická frakcia Obnovme Európu, pričom svojich kandidátov mohli nominovať aj ďalšie frakcie europarlamentu.

Spolu s Hojsíkom bola luxemburská europoslankyňa Isabel Wiselerová-Santosová zvolená za kvestorku.

Predsedníčka EP deleguje konkrétne povinnosti na 14 podpredsedov, ktorí ju môžu v prípade potreby nahradiť, vrátane vedenia plenárnych zasadnutí. Kvestori sú zodpovední za administratívne a finančné záležitosti, ktoré sa priamo týkajú europoslancov.

europarlament Čítajte viac Europarlament schválil pre Slovensko o jedného europoslanca viac
5 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európsky parlament #Martin Hojsík #Renew Europe