EÚ vyčlenila 600 miliónov eur na zmiernenie potravinovej krízy vo svete

Európska komisia (EK) v utorok oznámila, že vyčlenila 600 miliónov eur z rezerv Európskeho rozvojového fondu na riešenie súčasnej potravinovej krízy pre africké, karibské a tichomorské krajiny. Komisia spresnila, že sa tak deje v dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu, ktorá ešte viac zhoršila potravinovú krízu, informuje spravodajca TASR.

21.06.2022 14:32
Hladomor / Potravinová kríza / Foto: ,
Podvýživené dvojročné dieťa vedľa svojej matky v Mogadišu
debata (2)

Vyčlenené financie podporia africké, karibské a tichomorské krajiny prostredníctvom humanitárnej pomoci (150 miliónov eur), programov udržateľnej produkcie a odolnosti potravinových systémov (350 miliónov eur) a makroekonomickej podpory (100 miliónov eur).

Nové podporné opatrenie oznámila predsedníčka EK Ursula von der Leyenová počas Európskych rozvojových dní 2022 v Bruseli. Upozornila, že ruská vojna si vyberá veľkú a nezmyselnú daň, a to nielen u ukrajinského obyvateľstva, ale aj u tých najzraniteľnejších ľudí po celom svete.

„Rusko blokuje milióny ton zúfalo potrebného obilia. Zmobilizujeme ďalších 600 miliónov eur na pomoc našim partnerom, aby sme sa vyhli potravinovej kríze a hospodárskemu otrasu,“ odkázala šéfka eurokomisie.

Humanitárna pomoc vo výške 150 miliónov eur je určená na peňažnú pomoc, kedykoľvek bude vhodná a možná, a to prostredníctvom existujúcich mechanizmov sociálnej ochrany a záchranných sietí.

Suma 350 miliónov eur v strednodobom až dlhodobom horizonte je určená na podporu investícií do udržateľnej produkcie s cieľom podporiť odolnejšie potravinové systémy vrátane sociálnej udržateľnosti (mladí ľudia a ženy).

Makroekonomická podpora v hodnote 100 miliónov eur pôjde na Zverenecký fond pre znižovanie chudoby a rast, ktorý uľahčí podporu krajinám postihnutým potravinovou krízou.

V utorok oznámená suma 600 miliónov eur, zameraná na riešenie dopadov potravinovej krízy, dopĺňa doterajšiu humanitárnu pomoc po celom svete vyčlenenú na projekty v oblasti udržateľného poľnohospodárstva, základnej výživy, vody a hygieny a sociálnej ochrany vo výške viac ako dvoch miliárd eur v subsaharskej Afrike.

Ďalšia miliarda eur bola uvoľnená pre partnerské krajiny južného susedstva. Ďalších 960 miliónov eur je naplánovaných pre Latinskú Ameriku, Karibik a Áziu do roku 2024.

Komisia pripomenula, že ešte pred ruskou inváziou na Ukrajinu takmer 193 miliónov ľudí v 53 krajinách a územiach sveta trpelo akútnym nedostatkom potravín a potrebovalo naliehavú pomoc. Ruská agresia voči Ukrajine túto situáciu dramaticky zhoršila.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #potravinová kríza