„Verím, že tento covid certifikát bude funkčný na začiatku letného obdobia, v každom prípade do konca júna,“ povedal Korčok. Šéf slovenskej diplomacie však vzápätí dodal, že SR má ešte pred zavedením celoeurópskeho certifikátu záujem o bilaterálne dohody s inými európskymi krajinami o vzájomnom uznávaní vnútroštátnych očkovacích preukazov.
Záujem o takéto dohody vyjadrili aj ministri zahraničných vecí ostatných krajín C5 – Maďarska, Česka, Slovinska a Rakúska.
„Budem informovať ministra zdravotníctva SR o tom, ako sa otvárajú iné krajiny a o tom, aby sme aj my na SR uvažovali, či máme vytvorené predpoklady, aby sme umožnili našim (zaočkovaním) občanom bezpečne cestovať do tých krajín, ktoré majú záujem o ešte skoršie cestovanie ako (umožní) európsky covid certifikát,“ priblížil Korčok.
Ministri sa na rokovaniach, ktorých sa zúčastnil aj ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba, rozprávali aj o napätých ukrajinsko-ruských vzťahoch. Korčok v tejto súvislosti opäť podčiarkol, že SR naďalej podporuje suverenitu a územnú celistvosť Ukrajiny v jej medzinárodne uznaných hraniciach.
„Poďakoval som všetkým krajinám C5 za ich silnú podporu ukrajinskej suverenity. V ostatných týždňoch sme mali šancu pocítiť túto podporu. Podporu, ktorá neostala len pri slovách, ale aj v pripravenosti poskytnúť nám praktickú pomoc,“ povedal Kuleba.
Šéf ukrajinskej diplomacie podľa vlastných slov ministrov informoval, že napriek stiahnutiu istého počtu ruských vojsk z ukrajinských hraníc tam do dnešného dňa pretrváva „veľká časť“ ruských vojakov a armádnej techniky. Kuleba ministrov informoval aj o avizovanej Krymskej platforme, ktorá sa uskutoční v auguste tohto roka v Kyjeve.
Český minister zahraničných Jakub Kulhánek označil situáciu na ukrajinsko-ruských hraniciach za najväčšiu bezpečnostnú hrozbu EÚ. Vyzval Rusko, aby sa vrátilo k rokovaciemu stolu. Na záver pozval krajiny C5, aby sa ďalší samit tejto neformálnej skupiny uskutočnil v Prahe.
Za dialóg s Ruskom sa vyslovil aj rakúsky minister zahraničných vecí Alexander Schallenberg, poznamenal však, že na takýto rozhovor treba dvoch a vyjadril ľútosť nad tým, že rokovania pre Moskvu „zjavne nie sú prioritou.“
Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó sa taktiež vyslovil za bilaterálne dohody medzi krajinami o vzájomnom cestovaní. Poznamenal, že Maďarsko ich už uzavrelo sedem, pričom jednu z nich so Slovinskom. Ďalej zdôraznil, že podľa neho maďarsko-slovenské vzťahy „nikdy neboli na lepšej úrovni“ ako teraz.
Organizáciu samitu C5 ocenil aj slovinský minister zahraničných vecí Anže Logar a uviedol, že Ľubľana je taktiež otvorená bilaterálnym dohodám o vzájomnom uznávaní očkovacích certifikátov. Pripomenul, že Slovinsko v júli preberie polročné predsedníctvo v Rade EÚ a že v tejto súvislosti ministrov informoval o jeho prioritách.