Výbor europarlamentu odmietol kandidáta do čela EBA, lebo ním bol muž

Kľúčový výbor Európskeho parlamentu (EP) v piatok zamietol výber kandidáta na post riaditeľa Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA), lebo nominantom nebola žena. Informovala o tom agentúra AFP.

03.07.2020 20:55
debata (24)

Poslanci hospodárskeho výboru EP odmietli Francúza Francoisa-Louisa Michauda tesnou väčšinou hlasov 24 k 23, pričom desiati ďalší sa hlasovania zdržali. Zmenou na poste riaditeľa EBA sa na budúci týždeň bude zaoberať plenárne zasadnutie europarlamentu.

Politická skupina Zelení (Greens/EFA – Zelení/Európska slobodná aliancia) už medzičasom avizovala, že tak ako vo výbore aj na plenárnom zasadnutí bude hlasovať proti Michaudovej kandidatúre.

Nemecký europoslanec za Zelených Sven Giegold sa pri zdôvodnení tohto rozhodnutia Zelených odvolal na rezolúciu EP o rodovej rovnosti pri navrhovaní kandidátov v oblasti hospodárskych a menových záležitostí EÚ, v ktorej poslanci žiadali, aby na užších zoznamoch kandidátov na vrcholové posty bola aj žena. Táto rezolúcia bola prijatá v marci 2019.

Holandský europoslanec Paul Tang v reakcii na piatkové hlasovanie na sociálnej sieti napísal, že „je to dôležité víťazstvo v boji za rodovú rovnosť.“ Rovnosť medzi mužmi a ženami je pri obsadzovaní najvyšších pracovných miest v EÚ čoraz väčšou prioritou, pričom to badať najmä vo finančných úradoch, kde počet mužov výrazne prevyšuje počet žien, konštatovala AFP.

EBA, ktorej ústredie sa pre brexit presťahovalo z Londýna do Paríža, je jedným z troch kontrolných finančných ustanovizní vytvorených EÚ v dôsledku finančnej krízy. Prvým kandidátom na funkciu riaditeľa EBA bol Ír Gerry Cross, ktorého europoslanci začiatkom tohto roka odmietli, pretože v minulosti pracoval pre významnú finančnú lobby.

24 debata chyba
Viac na túto tému: #rodová rovnosť #Európsky parlament #EBA