Lajčák by sa mal stať osobitným predstaviteľom EÚ pre západný Balkán

Bývalý slovenský minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslav Lajčák by sa mal tento týždeň stať osobitným predstaviteľom EÚ pre dialóg medzi Belehradom a Prištinou a pre západný Balkán. S odvolaním sa na uniknuté materiály o tom v pondelok informovala rozhlasová stanica Rádio Slobodná Európa (RFE/RL).

30.03.2020 23:36
lajčák Foto: ,
Šéf slovenskej diplomacie Miroslav Lajčák pred začiatkom dvojdňového neformálneho zasadnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ v Záhrebe v piatok 6. marca 2020.
debata (25)

Lajčák by mal podľa RFE/RL novú pozíciu zastávať po dobu jedného roku od 2. apríla, teda deň po tom, ako jeho nomináciu schvália veľvyslanci EÚ.

Podľa dokumentu z 30. marca by Lajčákovou prvou úlohou na danom poste mala byť „komplexná normalizácia vzťahov medzi Srbskom a Kosovom“ prostredníctvom podpísania „právne záväznej dohody, ktorá by sa venovala všetkým problematickým otázkam vo vzťahoch oboch strán, bola by v súlade s medzinárodným právom a prispela by k stabilite v regióne“.

Od bývalého slovenského ministra sa však podľa RFE/RL očakáva taktiež celkové zlepšenie susedských vzťahov na západnom Balkáne, zviditeľnenie Únie v regióne prostredníctvom verejnej diplomacie, ako aj zefektívnenie jej celkového diplomatického úsilia v danej oblasti.

25 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Balkán #Miroslav Lajčák