Tri proeurópske britské strany uzavreli predvolebný pakt

Pred decembrovými predčasnými parlamentnými voľbami v Británii uzavreli proeurópski Liberálni demokrati spojenectvo s ďalšími dvoma stranami - Zelenými a Waleskou stranou (Plaid Cymru). V 60 volebných obvodoch v Anglicku a Walese si tieto strany nechcú konkurovať, ale naopak, chcú podporiť spoločného kandidáta. Informovali o tom vo štvrtok samotné strany, píše agentúra DPA.

07.11.2019 13:59
Británia / vlajka / Foto: ,
Ilustračné foto
debata (4)

Ide o súčasť aliancie „Unite to Remain“ (Spojme sa za zotrvanie), ktorej cieľom je zastaviť tzv. brexit a zabrániť tomu, aby sa premiérom opätovne stal Boris Johnson. „Toto sú voľby o brexite a zotrvanie v EÚ je možné – toto je rozhodujúci moment,“ povedala predsedníčka aliancie Heidi Allenová.

Trojica spomínaných strán sa dohodla, že podporí proeurópskych kandidátov, ktorí budú mať najväčšie šance na zvolenie oproti kandidátom Konzervatívnej a Labouristickej strany.

Liberálni demokrati sa zasadzujú za zotrvanie Británie v EÚ a žiadajú druhé referendum o brexite. „Toto je významný okamih pre všetkých ľudí, ktorí chcú podporiť kandidátov, ktorí sú za zotrvanie (v EÚ),“ povedala líderka tejto strany Jo Swinsonová.

Britský parlament minulý týždeň schválil návrh premiéra Borisa Johnsona, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnia predčasné voľby. Rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako došlo k opätovnému odkladu brexitu z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #parlamentné voľby