Predseda dolnej komory odmietol nové hlasovanie o brexitovej dohode

Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow neumožnil v pondelok poslancom hlasovať o novej dohode o brexite, ktorú s EÚ uzavrela vláda premiéra Borisa Johnsona. Informovala o tom BBC.

21.10.2019 06:37 , aktualizované: 18:30
john bercow parlament britský snemovňa Foto: ,
Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow.
debata (13)

Na skutočnosť, že britská Dolná snemovňa v pondelok o dohode o brexite tento týždeň hlasovať nebude, reagoval Európsky parlament, ktorý ju musí tiež schváliť, tým, že si počká na výsledok hlasovania v Londýne. Plenárne zasadnutie EP sa končí tento týždeň vo štvrtok, parlament sa však na budúci týždeň môže zísť na mimoriadnom zasadnutí, napísala BBC.

Bercow svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že o rovnakej dohode poslanci hlasovali už v sobotu, keď schválili dodatok k revidovanej dohode o brexite na základe návrhu nezávislého poslanca Olivera Letwina, čím jej vyjadrili iba predbežnú podporu. Definitívne tak urobia až vtedy, keď bude prijatá súvisiaca legislatíva o jej zapracovaní do britského práva.

Bercow svoje pondelňajšie rozhodnutie nenechať o dohode hlasovať zdôvodnil aj tým, že i začiatkom roka nedovolil ďalšie hlasovanie o dohode o brexite predchádzajúcej premiérky Theresy Mayovej, pretože oba návrhy boli totožné. Podľa Bercowa je „jasné“, že oba návrhy ten, ktorý vláda predložila parlamentu na schválenie v sobotu a v pondelok sú vo svojej „podstate“ totožné.

Bercow tiež dodal, že vláda by mohla argumentovať tým, že po sobotnom neúspešnom hlasovaní o Johnsonovej dohode o brexite zaslal premiér do Bruselu žiadosť o odklad brexitu, k čomu ho zaväzoval zákon. Podľa Bercowa je takáto argumentácia „nepresvedčivá“ a zaslanie žiadosti bolo len súčasťou procesu, a teda rovnaká bola nielen „podstata“ sobotňajšieho a pondelkového návrhu na hlasovanie o dohode, ale aj „okolnosti“.

S rozhodnutím Bercowa vyjadril „sklamanie“ hovorca Borisa Johnsona, podľa ktorého poslancom bolo znemožnené vyjadriť vôľu britského ľudu.

Na Bercowovo rozhodnutie reagoval poslanec z Konzervatívnej strany Bernard Jenkin, ktorý priznal, že rozhodnutia predsedu Snemovne nemusia vždy uspokojiť všetkých, avšak predseda by mal za každých okolností byť nestranný, čo podľa neho Bercow nie je.

„Je pozoruhodné, ako často uspokojujete jednu skupinu a nie druhú,“ povedal Bercowovi Jenkin s tým, že príslušný výbor Snemovne v najbližšej budúcnosti prešetrí úlohu jej predsedu.

EÚ odloží brexit do februára, ak Briti neratifikujú dohodu

Európska únia bude súhlasiť s odložením brexitu do februára 2020, ak britský premiér Johnson nedokáže v priebehu najbližšieho týždňa presadiť v parlamente dohodu vyrokovanú s Bruselom. Informovali o tom v nedeľu večer britské noviny The Sunday Times.

Odloženie brexitu by bolo flexibilné, teda Spojené kráľovstvo by mohlo vystúpiť z EÚ aj skôr – 1. alebo 15. novembra, v decembri alebo v januári -, ak by revidovanú dohodu britskí poslanci ratifikovali pred novým stanoveným termínom, uviedli noviny s odvolaním sa na diplomatické zdroje.

Žiadne rozhodnutie zo strany EÚ však podľa správy nebude urobené skôr, než budú mať vlády členských krajín šancu posúdiť vyhliadky na schválenie dohody o vystúpení v britskom parlamente pred utorkom tohto týždňa.

Diplomati a predstavitelia EÚ v nedeľu pre agentúru Reuters povedali, že v závislosti od ďalšieho vývoja v Londýne by brexit mohol byť odložený o mesiac, teda do konca novembra, alebo aj o pol roka alebo dlhšie.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Brexit #Boris Johnson