Dohodu o brexite podporil Macron aj Pellegrini, Farage aj Sturgeonová ju odmietajú

, , , 17.10.2019 14:22, aktualizované: 18:16
Boris Johnson / Brexit / Brusel /
Britský premiér Boris Johnson (uprostred) na summite EÚ v Bruseli, 17. októbra 2019 Autor: ,

Francúzsky prezident Emmanuel Macron privítal vo štvrtok dosiahnutie dohody o podmienkach tzv. brexitu medzi Britániou a Európskou úniou a vyjadril presvedčenie, že návrh dohody schvália britskí poslanci. Urobil tak na stretnutí centristických lídrov pred summitom EÚ v Bruseli.

Swinsonová chce zastaviť odchod Británie

Predsedníčka britských opozičných Liberálnych demokratov Jo Swinsonová medzitým uviedla, že jej strana je i napriek dosiahnutiu dohody o brexite medzi Londýnom a Bruselom odhodlaná zastaviť proces odchodu Británie z Únie. Swinsonová povedala, že je „odhodlanejšia ako kedykoľvek predtým“ zastaviť brexit a „dať konečné slovo verejnosti“. Jej strana podporuje uskutočnenie druhého referenda o otázke brexitu.

Ak by sa šéfka Liberálnych demokratov stala budúcou premiérkou, jej strana by odvolala uplatnenie článku 50 Lisabonskej zmluvy, ktorým sa začal proces odchodu Británie z EÚ. Dohoda o brexite je podľa jej slov zlá pre britskú ekonomiku, verejné služby a životné prostredie.

Farage vyzval k odmietnutiu dohody

Líder britskej Strany brexitu Nigel Farage vyzval britský parlament, aby dohodu odmietol. Podľa jeho slov táto dohoda totiž „nie je brexit“ a Britániu by pripútala k EÚ až príliš mnohými spôsobmi. Farage, ktorého citovala tlačová agentúra AP, dodal, že by uprednostnil odklad termínu odchodu Británie z EÚ, ktorý je stanovený na 31. októbra, a následne parlamentné voľby, než to, že by bola v parlamente schválená nová dohoda. Farage je skôr za „čistý odchod“ z EÚ než za „ďalšiu európsku dohodu“.

Dohodu o podmienkach vystúpenia Británie z EÚ ešte musia ratifikovať Európsky, ako aj britský parlament.

DUP dohodu nepodporí

Aj naďalej s ňou nesúhlasí severoírska Demokratická unionistická strana (DUP), ktorej podpora je pritom pre britského premiéra Borisa Johnsona pri hlasovaní o dohode v parlamente rozhodujúca. Dohodu podľa informácií agentúry Reuters odmietla aj líderka Škótskej národnej strany (SNP) Nicola Sturgeonová. „Škótsko nehlasovalo za brexit v nijakej forme a poslanci SNP nebudú hlasovať za brexit v nijakej podobe,“ povedala

Corbyn vyzval zákonodarcov, aby návrh dohody odmietli

Líder hlavnej britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vo štvrtok vyzval zákonodarcov, aby odmietli návrh dohody o brexite. Informovala o tom agentúra AFP.

Corbyn povedal, že premiér Boris Johnson vyjednal ešte horšiu dohodu o odchode Británie z EÚ ako jeho predchodkyňa na čele vlády Theresa Mayová. Dohodu predkladanú bývalou ministerskou predsedníčkou Mayovou britský parlament trikrát odmietol.

Líder labouristov ďalej povedal, že dohoda „krajinu nespojí a mala by sa odmietnuť“. Najlepší spôsob, ako vyriešiť brexit, je podľa Corbyna dať posledné slovo ľuďom, aby o tom rozhodli hlasovaním. Dodal, že labouristi cez víkend nepredložia návrh na vyslovenie nedôvery vláde a takisto uviedol, že záležitosť referenda pred voľbami je „otázkou budúceho týždňa“, informovala televízia Sky News.

Von der Leyenová dohodu oceňuje

Budúca predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová tvrdí, že nová dohoda vytvára dobrý predpoklad pre budúce vzťahy s EÚ. Informovala o tom agentúra AP.

Von der Leyenová, ktorá má na poste šéfa EK v decembri nahradiť Jeana-Clauda Junckera, uviedla, že nová dohoda je „dobrá ako pre ľudí, tak aj ekonomiku oboch strán“ a rešpektuje závery tzv. veľkopiatkovej dohody z roku 1998, ktorá ukončila dlhoročný krvavý konflikt v Severnom Írsku.

Von der Leyenová sa domnieva, že brexit nie je koncom, ale východiskovým bodom budúcich vzťahov Británie s EÚ.

Varadkar: Dohoda umožní Británii opustiť európsky blok usporiadaným spôsobom

Írsky premiér Leo Varadkar privítal novú dohodu o brexite, ktorú vyrokovala Veľká Británia s Európskou úniou (EÚ). Ako uviedol na Twitteri, dohoda umožní Spojenému kráľovstvu opustiť európsky blok „usporiadaným spôsobom“. „Máme tu jedinečné riešenie pre Severné Írsko, ktoré rešpektuje jedinečnú históriu a geografiu,“ uviedol. Podľa Varadkara je dohoda dobrá ako pre Írsko, tak i pre Severné Írsko a zároveň aj pre ochranu jednotného trhu EÚ a miesto Írska v ňom.

Donald Tusk dohodu ocenil

Dohodu ocenil i predseda Európskej rady Donald Tusk. Pred summitom európskych lídrov, ktorému predsedá, pre poľských novinárov podotkol, že to „nie je šťastný deň pre Európu“, no zároveň povedal, že „dohoda je oveľa lepší scenár ako žiadna dohoda“. Tusk zdôraznil, že je dôležité, že na dohodu pozitívne zareagovalo Írsko, čo vyzdvihne aj neskôr počas summitu. Je len na britskom premiérovi Borisovi Johnsonovi, ako dohodu predá britskému parlamentu, ktorý o nej bude hlasovať v sobotu, dodal.

Heiko Maas: Dohoda o brexite je veľký diplomatický čin

Podľa nemeckého ministra zahraničných vecí Heika Maasa je nová dohoda o brexite veľký diplomatický čin. Ako povedal novinárom v Berlíne, dohoda „je dôkazom, že sme všetci veľmi zodpovedne spolupracovali“. Šéf nemeckej diplomacie však upozornil, že dohodu musia ešte prediskutovať európski lídri na summite a rovnako aj Európsky parlament.

Pellegrini víta dosiahnutie dohody

"Vítam dosiahnutie kompromisu o odchode Veľkej Británie z EÚ. Organizovaný brexit bola od začiatku preferencia EÚ dvadsaťsedmičky. Dohoda vytvára vhodné podmienky na posilňovanie strategických vzťahov EÚ so Spojeným kráľovstvom. Ostáva len veriť, že dohodu podporí aj britský parlament. Pre mňa nie je ani tak otázkou, či my budeme s dohodou súhlasiť, predpokladám, že áno. Najväčší rébus však bude pravdepodobne v sobotu, keď uvidíme, ako o nej zahlasuje britský parlament,“ uviedol na summite únie slovenský premiér Peter Pellegrini.

Lajčák: Dohoda EÚ a Británie je najlepšie možné riešenie

Dohoda medzi Európskou úniou (EÚ) a Britániou o podmienkach vystúpenia Spojeného kráľovstva z Únie je dobrá správa. V tejto chvíli je to najlepšie možné riešenie. Uviedol to minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák (nominant Smeru) počas štvrtkovej Hodiny otázok v Národnej rade SR.

„Najhoršie zo všetkých riešení by bol brexit bez dohody. Dohoda, ako je vyrokovaná, neprekračuje žiadne červené čiary, neohrozuje integritu vnútorného trhu EÚ. Ešte musí prejsť schválením v britskom parlamente, čo vyzerá napäto. Prajeme si, aby dohoda bola schválená. Myslíme si, že je to v tejto chvíli najlepšie možné riešenie,“ povedal Lajčák.

Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

debata
Viac na túto tému: #Brexit