Merkelová: Da čela EK sa postaví presvedčená a presvedčivá Európanka

16.07.2019 20:56

Šéfkou Európskej komisie sa v osobe Ursule von der Leyenovej stane presvedčená a presvedčivá Európanka, myslí si nemecká kancelárka Angela Merkelová. Teší sa na novú partnerku v Bruseli a na dobrú spoluprácu. Končiacej nemeckej ministerke obrany, ktorá dnes v Európskom parlamente tesne získala nutnú nadpolovičnú podporu, gratulujú i ďalší nemeckí politici, či už z vládnej kresťanskej a sociálnej demokracie alebo z radov opozičných Zelených a Ľavice. S gratuláciou sa pridal aj predseda Európskej rady Donald Tusk.

„Gratulujem Ursula von der Leyenová veľmi srdečne k zvoleniu za novú predsedníčku Európskej komisie,“ uviedla v tlačovej správe Merkelová, ktorá pripomenula, že von der Leyenová bude prvou ženou na čele Komisie a tiež prvým nemeckým zástupcom v tomto úrade po viac ako 50 rokoch.

Ako presvedčená a presvedčivá Európanka sa von der Leyenová podľa Merkelovej s veľkým elánom pustí do výziev, pred ktorými Európska únia stojí. „Aj keď dnes strácam dlhoročnú ministerku, získavam novú partnerku v Bruseli,“ napísala tiež kancelárka.

Tusk zablahoželal novozvolenej budúcej šéfke Európskej komisie na twitteri. „Gratulácia von der Leyenovej. Gratulácia Európe,“ napísal predseda Európskej rady.

Daul: Nemôžem byť viac hrdý na prvú ženu na čele EK

Potvrdenie von der Leyenovej ocenil tiež šéf Európskej ľudovej strany (EPP) Joseph Daul, do ktorého frakcie budúca predsedníčka Komisie politicky patrí. „Nemôžem byť viac hrdý na prvú ženu na čele Európskej komisie Ursulu von der Leyenovú a na jej jasné a smelé vízie európskej budúcnosti,“ uviedol vo vyhlásení Daul.

Krampová-Karrenbauerová verí, že nová predsedníčka bude bojovať za jednotu Európy

Stranícka šéfka Merkelovej CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová v reakcii na hlasovanie hovorí o historickom dni pre Európu. „Sme hrdí na našu stranícku podpredsedníčku,“ uviedla ďalej a vyjadrila presvedčenie, že budúca predsedníčka Komisie bude ako stredová politička stavať mosty a bojovať za jednotu Európy.

Söder: Výsledok je dobrý pre Európu, skvelý pre Nemecko a blamážou pre SPD

Predseda sesterskej Kresťanskosociálnej únie (CSU) Markus Söder na twitteri písal o tesnom, ale zaslúženom výsledku. „Výsledok je dobrý pre Európu, skvelý pre Nemecko a blamážou pre SPD,“ uviedol v reakcii na to, že prinajmenšom časť nemeckých sociálnych demokratov za kandidátku podľa všetkého nehlasovala.

Šesťdesiatročnej političke gratuloval aj nemecký minister zahraničia Heiko Maas (SPD), podľa ktorého sa von der Leyenová vo svojom prejave pred europarlamentom vyslovila pre zjednotenú a silnú EÚ, na čom „teraz chceme spoločne pracovať“.

Von der Leyenovej zablahoželali aj nemecké opozičné strany, hoci Zelení a Ľavica znovu kritizovali spôsob, akým političku hlavy štátov a šéfovia vlád krajín EÚ vybrali, keď ju uprednostnili pred lídrami kandidátok v nedávnych voľbách do Európskeho parlamentu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska komisia #Ursula von der Leyenová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku