Krajiny EÚ sú málo ambiciózne pri plnení Parížskej dohody, upozorňuje eurokomisia

Plány krajín Európskej únie v oblasti plnenia záväzkov podľa Parížskej dohody sú málo ambiciózne. Konštatuje to Európska komisia (EK). Členské štáty po prvý raz vypracovali návrhy integrovaných národných plánov v oblasti energetiky a klímy.

18.06.2019 17:56
debata (2)

„Národné plány síce ukazujú značné úsilie, ale vo viacerých oblastiach je priestor na zlepšenie, najmä v oblasti opatrení na dosiahnutie cieľov stanovených na rok 2030. Národné plány sú nedostatočné v oblasti obnoviteľných zdrojov energie, ako aj energetickej efektívnosti a dosiahnutie celkových cieľov EÚ v oblasti klímy a energetiky si bude vyžadovať kolektívne zvýšenie úsilia,“ konštatovala Európska komisia.

Podľa podpredsedu EK pre energetickú úniu Maroša Šefčoviča všetky členské štáty únie dodali v pomerne krátkom čase „pôsobivé návrhy“. Žiadny z návrhov však podľa neho nie je perfektný. „Konečné plány je potrebné predložiť do konca roka a naše odporúčania ukazujú, kde je potrebné vynaložiť viac úsilia. Niekde sú potrebné vyššie ambície, inde je potrebné bližšie rozpracovať politiku, lepšie špecifikovať investičné potreby alebo klásť väčší dôraz na sociálnu spravodlivosť,“ myslí si slovenský eurokomisár s tým, že národné plány by mali zabezpečiť jasnosť a predvídateľnosť pre podniky a finančný sektor s cieľom stimulovať potrebné súkromné investície.

Pre Slovensko komisia okrem iného odporučila zvýšiť úroveň ambícií na rok 2030 na podiel energie z obnoviteľných zdrojov vo výške aspoň 24 %. Slovensko by taktiež malo zvýšiť ambície v oblasti konečnej aj primárnej energetickej spotreby, poskytnúť riadnu kvantifikáciu očakávaných úspor energie. Európskej komisii chýbal pri našom národnom pláne aj zoznam všetkých energetických dotácií, najmä dotácií na fosílne palivá, a prijatých opatrení, ako aj plánov na ich postupné ukončenie.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Európska komisia #Parížska dohoda
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy