Orbán by určite nevyviedol svoju krajinu z únie, tvrdí europoslanec József Szájer

Je vylúčené, aby predseda maďarskej vlády Viktor Orbán vyviedol svoju krajinu z Európskej únie - neurobil by tak ani v prípade, že by neuspeli jeho politické iniciatívy, povedal vo štvrtok v rozhovore pre spravodajský server 168ora.hu poslanec vládnej strany Fidesz v Európskom parlamente (EP) József Szájer.

16.05.2019 14:31 , aktualizované: 15:22
Belgium Hungary Foto:
Dve tváre maďarského premiéra Viktora Orbána po suspendovaní jeho Fideszu z Európskej ľudovej strany.
debata (1)

„Členstva v Únii sa nevzdáme, to neumožňuje ani len ústava. Ak by sme v danej situácii zostali v menšine, aj tak by sme pravidlá naďalej dodržiavali,“ zdôraznil Szájer a dodal, že neexistuje žiadny plán na opustenie EÚ z akýchkoľvek dôvodov.

Podľa jeho slov otázka zotrvania Fideszu v Európskej ľudovej strane (EPP), ktorá 20. marca pozastavila členstvo Orbánovej strany, ešte vôbec nie je uzatvorená.

„Táto politická skupina sa zmenšila, trápia ju vážne vnútorné konflikty, avšak ešte stále je kľúčovým zoskupením, bez ktorého by bolo pre Fidesz podstatne ťažšie dosahovať svoje ciele,“ podčiarkol europoslanec.

Podľa Szájera by sa európski ľudovci „mali pohnúť z miesta smerom k Orbánovej politike“ a vedenie EPP by namiesto kritiky malo pred ďalšími členskými stranami prezentovať Fidesz ako príklad.

Orbán odmietol pred voľbami do EP prijať monitorovací výbor EPP. Výbor má zohrať úlohu akejsi vyšetrovacej komisie, ktorá by v horizonte šiestich mesiacov od marcového pozastavenia členstva Fideszu mala rozhodnúť o opätovnom obnovení tohto členstva.

Merkelová odmieta otvorenie EPP Salvinimu

Nemecká kancelárka Angela Merkelová odmietla návrh Orbána, podľa ktorého by sa Európska ľudová strana (EPP) mala otvárať pravicovo-populistickej strane Liga Severu Mattea Salviniho.

Podľa spravodajského servera 24.hu na otázku nemeckého denníka Süddeutsche Zeitung, či si dokáže predstaviť približovanie európskych ľudovcov s talianskou Ligou Severu, kancelárka povedala iba stručné „nie“.

Na opakovanú otázku, či nebude EPP spolupracovať so Salviniho stranou alebo s podobnými zoskupeniami, Merkelová reagovala, že je zrejmé, že ide o strany s markantne odlišnými postojmi, čo sa prejavuje napríklad v otázke migrácie.

Orbán po schôdzke so Salvinim v Budapešti 2. mája opätovne varoval pred tým, aby sa EPP spájala s ľavicou, ktorá presadzuje migráciu a ktorá podľa Salviniho chce uškodiť európskemu ľudu.

Maďarský premiér podotkol, že EPP nie je otvorená spolupráci so Salvinim a s jeho alianciou krajne pravicových strán. Európa ale v eurovoľbách podľa Orbána rozhodne o tom, či bude podporovať prisťahovalectvo, alebo nie.

Na novinársku otázku, či chce Orbánova strana Fidesz zostať členom EPP, maďarský ministerský predseda povedal iba toľko, že ak sa EPP bude viazať k ľavici, potom si tam Fidesz ťažko nájde miesto. „EPP by mala byť otvorená pravici, mala by sa otvoriť smerom k Salvinimu,“ dodal Orbán.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Viktor Orbán #EPP