Chceme, aby hlas strednej Európy bolo jasne počuť, povedal Lajčák v Budapešti

Chceme, aby hlas strednej Európy Slovenska, Maďarska a ostatných krajín Vyšehradskej štvorky (V4) - bolo jasne počuť, vyhlásil v pondelok v Budapešti slovenský minister zahraničných vecí Miroslav Lajčák, ktorý sa tam stretol so šéfom maďarskej diplomacie Péterom Szijjártóom.

25.02.2019 14:30
miroslav lajčák, maďarsko, budapešť Foto: ,
Minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák (vľavo) a jeho maďarský rezortný kolega Péter Szijjártó (vpravo) si podávajú ruky počas stretnutia v Budapešti.
debata (6)

„Sme presvedčení, že máme do európskej debaty čo ponúknuť: naše vlastné skúsenosti, náš úspech pri transformácii našich spoločností, pri zabezpečení blahobytu našich občanov a pri zlepšení životnej úrovne,“ povedal Lajčák, ktorého pozval Szijjártó na poradu maďarských veľvyslancov.

Šéf slovenskej diplomacie ocenil kvalitu dvojstranných vzťahov Slovenska a Maďarska. „Sme hrdí na to, že súčasné vlády Maďarska a Slovenskej republiky, súčasní ministri zahraničných vecí, dokázali to, že máme dnes historicky najlepšie vzájomné vzťahy. Dokázali sme si sadnúť za stôl, hovoriť o veciach bez zbytočných emócií, ale aj bez toho, aby sme si zatvárali oči a nejaké veci skrývali pod koberec,“ zdôraznil.

Podotkol, že namiesto toho, aby sa Slovensko a Maďarsko oslabovali riešením dvojstranných vzťahov, môžu spoločne riešiť problémy širšieho okolia. „Tých problémov je veľa, predovšetkým v európskom priestore – najmä v tomto roku, keď sa bude nanovo formovať vedenie európskych inštitúcií a nová európska politika. Sme konštruktívnymi hráčmi na európskej pôde,“ povedal Lajčák.

Minister zahraničných vecí SR informoval maďarských veľvyslancov o predsedníctvach, ktoré Slovensko v tomto roku má – vo V4 a v Organizácii pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE).

Maďarský minister podčiarkol, že SR a Maďarsko sú susedné a spojenecké krajiny a že v uplynulých rokoch na oboch stranách hraníc pracovali veľa v záujme toho, aby tomu tak bolo i naďalej. Podľa jeho slov tieto krajiny úzko spolupracujú v najdôležitejších otázkach budúcnosti Európskej únie, pričom SR i Maďarsko sa postavili proti ilegálnej migrácii a odmietajú povinné prisťahovalec­ké kvóty.

Szijjártó pripomenul, že V4, ktorej Slovensko v súčasnosti predsedá, je najužším a najúčinnejším spojenectvom v rámci EÚ, a to aj napriek pokusom o oslabenie tohto zoskupenia.

V súvislosti s dynamickým vývojom slovensko-maďarských vzťahov dodal, že tie prospievajú Maďarom žijúcim na Slovensku, ale aj príslušníkom slovenskej menšiny v Maďarsku. Maďarský minister pripomenul, že vlani hodnota vzájomnej výmeny tovaru prekročila miliardu eur, pričom SR je tretím najdôležitejším obchodným partnerom Maďarska. Zdôraznil, že v rámci rozvoja ekonomických vzťahov odovzdajú na budúci rok nový cestný most na Dunaji medzi Komárnom a Komáromom, ako aj rýchlostnú cestu prepájajúcu diaľnicu M1 so slovensko-maďarským hraničným priechodom Rajka.

6 debata chyba
Viac na túto tému: #Miroslav Lajčák #Péter Szijjártó