Juncker a Mayová sa v Egypte zhodlli na troch oblastiach brexitových rokovaní

Bolo to "dobré a konštruktívne" stretnutie - týmito slovami podľa agentúry Reuters označil predseda Európskej komisie (EK) Jean-Claude Juncker svoje pondelňajšie rozhovory o brexite s britskou premiérkou Theresou Mayovou. Hovorili spolu v rámci prebiehajúceho summitu EÚ a Ligy arabských štátov v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch.

25.02.2019 10:48, aktualizované: 15:11
BRITAIN-EU/MAY-JUNCKER Foto:
Britská premiérka Theresa Mayová pózuje s predsedom Európskej komisie Jeanom-Claudeom Junckerom.
debata (6)

Britská premiérka, ktorá sa ocitla pod tlakom odložiť odchod Spojeného kráľovstva z Európskej únie, využila svoj pobyt na summite v Egypte aj na stretnutia s viacerými predstaviteľmi Únie vrátane nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a šéfa exekutívy EÚ Junckera.

Hovorkyňa EK podľa agentúr DPA a AP uviedla, že stretnutie Mayovej s Junckerom potvrdilo „dobrý pokrok“ v ich snahách o prelomenie „slepej uličky“ v spojitosti s brexitom. Obaja súhlasili s potrebou „ukončiť potrebnú prácu včas“, čiže ešte pred marcovým summitom EÚ (21.-22.3.).

Úsilie Bruselu a Londýna sa zameria na tri hlavné oblasti: zmeny v politickom vyhlásení, ktoré je súčasťou právne záväznej dohody o brexite; alternatívne opatrenia, ktoré by mohli nahradiť kontroverzný mechanizmus írskej poistky, a do tretice ďalšie možné dodatočné záruky týkajúce sa povahy írskej poistky.

Hovorkyňa EK spresnila, že obdobie medzi 21. a 29 marcom, čiže dátumom brexitu, inštitúcie EÚ dokážu využiť, lebo „sú schopné konať rýchlo a operatívne prijímať potrebné rozhodnutia“.

Britský parlament už raz odmietol rozvodovú dohodu, ktorú Mayová podpísala vlani v novembri s predstaviteľmi ostatných 27 členských krajín EÚ. Premiérka má k dispozícii už iba mesiac na to, aby presvedčila britských zákonodarcov, aby túto dohodu schválili ešte pred odchodom z Únie, naplánovaným na 29. marca.

Podľa agentúry AP Mayová potvrdila, že k druhému hlasovaniu v dolnej komore britského parlamentu určite nedôjde tento týždeň – mohlo by k nemu dôjsť až 12. marca.

Mayová sa snaží dosiahnuť od predstaviteľov EÚ ďalšie záruky, že tzv. írska poistka – čiže mechanizmus, ktorý má udržať Britániu v colnej únii s EÚ a zabrániť znovuzavedeniu tvrdých kontrol na írsko-severoírskych hraniciach – je iba dočasným mechanizmom. Jej snahy však narážajú na jednotný postoj lídrov všetkých členských krajín EÚ, že právne záväznú dohodu o brexite, o ktorej obe strany rokovali poldruha roka, nemôže byť opätovne otvorená.

Predĺženie rokovaní je podľa Tuska racionálne

Predseda Európskej rady Donald Tusk vyhlásil, že šance na schválenie dohody o brexite slabnú, a vyzval britskú premiérku, aby požiadala o predĺženie rokovaní Londýna s Bruselom.

Tusk v egyptskom letovisku Šarm aš-Šajch povedal, že „je jasné, že dohoda nemá v britskej Dolnej snemovni podporu väčšiny“.

Dodal: „Som presvedčený, že v situácii, v akej sa nachádzame, bude predĺženie (rokovaní o brexite) racionálnym riešením.“

Povedal tiež, že 27 európskych partnerov prejaví Mayovej „maximálne pochopenie“.

„Premiérka Mayová je však stále presvedčená, že sa dokáže vyhnúť tomuto scenáru (predĺženiu rokovaní). Čím menej času zostáva do 29. marca, tým väčšia je pravdepodobnosť, že sa odchod odloží,“ doplnil Tusk, ktorého citovala agentúra AP.

Britský denník The Guardian už v nedeľu s odvolaním sa na nemenované zdroje z EÚ napísal, že odchod Británie z Európskej únie, tzv. brexit, by mohol byť napokon odložený až na rok 2021. Plán odkladu brexitu na rok 2021 v súčasnosti podľa uvedených zdrojov skúmajú najvyšší predstavitelia EÚ. Zástancom odloženia brexitu na výrazne neskorší termín, než je súčasný 29. marec 2019, je aj predseda Európskej rady Tusk, uviedol The Guardian v nedeľu.

TV Pravda: Vedúci Katedry medzinárodného obchodu Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave profesor Peter Baláž hovorí pre TV Pravda o tom, na čo sa majú pripraviť slovenské firmy v prípade tvrdého brexitu a aké clá medzi EÚ a Veľkou Britániou možno očakávať. (vysielané 18.1.2019)

6 debata chyba
Viac na túto tému: #odklad #Brexit #Theresa Mayová
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy