Pri brexite bez dohody Británia zruší voľný pohyb osôb

29.01.2019 12:45

Britské ministerstvo vnútra v pondelok zverejnilo plán, podľa ktorého vláda v prípade odchodu z Európskej únie bez dohody ihneď ukončí úniové pravidlá voľného pohybu osôb pre občanov zvyšných 27 krajín EÚ. Pre dlhší než trojmesačný pobyt bude Británia od občanov únie požadovať víza. Okrem krajín EÚ sa toto opatrenie bude týkať aj Nórska, Islandu, Lichtenštajnska a ďalej tiež Švajčiarska. Zámer v pondelok oznámil minister vnútra Sajid Javid.

Pre prechodné obdobie budú občania týchto krajín spolu so svojimi rodinnými príslušníkmi môcť jazdiť do Spojeného kráľovstva na návštevy a za účelom štúdia alebo práce v rovnakom režime ako doteraz. Pre pobyty dlhšie ako tri mesiace si však občania týchto štátov už budú musieť požiadať o prechodný pobyt. V prípade, že budú chcieť v Británii zostať dlhšie ako tri roky, budú musieť podať žiadosť už podľa nového imigračného systému, ktorý bude spustený v roku 2021 a ktorý bude založený na odbornej kvalifikácii.

Minister vnútra Javid uviedol, že Británia tak „prvýkrát za desiatky rokov získa plnú kontrolu“ nad svojou hranicou a že „raz a navždy“ ukončí režim voľného pohybu s EÚ. Naplní tak podľa neho referendum o brexite z roku 2016.

Minister ale tiež dodal, že vláda zaujme k veci praktický prístup, aby zabránila zmätku a zabezpečila, že Británia zostane otvorená obchodu. „Preto zavedieme časovo obmedzené opatrenia a zaistíme občanom EÚ prichádzajúcim po 29. marci dočasné povolenie na pobyt,“ povedal.

Kto bude chcieť zostať dlhšie ako tri mesiace, bude si musieť za poplatok vybaviť povolenie na prechodný pobyt a obstáť v bezpečnostnej previerke, pri ktorej sa bude zisťovať kriminálna minulosť. Toto povolenie bude mať najdlhšie trojročnú platnosť a tí, ktorí budú chcieť zostať naďalej, budú musieť spĺňať podmienky imigračného zákona. Ministerstvo vnútra nezverejnilo výšku poplatkov za nové doklady, ale denník Financial Times (FT) uvádza, že cena podobných dokumentov sa teraz pohybuje medzi 500 a 600 librami.

Javid zdôraznil, že sa tieto opatrenia nevzťahujú na tých občanov EÚ, ktorí už v Británii sú a ktorých práva sú chránené. „Prajeme si, aby zostali, veľmi si ich ceníme,“ povedal.

Plán ohlásený v pondelok je podľa FT menej ústretový ako júnový návrh, ktorý by platil v prípade schválenia dohody o brexite. Podľa neho by mohli všetci občania EÚ, ktorí by do Británie prišli do decembra 2020, požiadať o prechodný pobyt a po piatich rokoch tohto pobytu by potom mali právo zostať v Británii natrvalo.

Briti sa pre odchod svojej krajiny z EÚ vyslovili v referende v roku 2016. Vystúpenie Británie je naplánované na 29. marca tohto roku. Britská premiérka Theresa Mayová síce s EÚ pripravila dohodu o podmienkach brexitu, parlament ju však odmietol. Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ bez akejkoľvek dohody je preto reálnym variantom.

Hrozba neriadeného brexitu schladila aj pracovný trh. Počty Slovákov pracujúcich vo Veľkej Británii postupne klesajú.

Veľká Británia sa s Európskou úniou nakoniec dohodne na budúcej podobe obchodných vzťahov. Vedúci Katedry medzinárodného obchodu Obchodnej fakulty Ekonomickej univerzity v Bratislave profesor Peter Baláž hovorí pre TV Pravda o tom, na čo sa majú pripraviť slovenské firmy v prípade tvrdého brexitu a aké clá medzi EÚ a Veľkou Britániou možno očakávať.

Prehra premiérky Theresy Mayovej dostala členské krajiny únie do chaosu. Riešenie je v rukách Británie, tvrdí komentátor denníka Pravda Andrej Matišák.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #Veľká Británia #Brexit #voľný pohyb osôb
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku