Európska komisia zdôraznila potrebu boja proti rastúcemu antisemitizmu

Európska komisia (EK) vyjadrila v pondelok znepokojenie nad výsledkami prieskumu, podľa ktorého až 90 percent európskych židov pociťuje zintenzívnenie antisemitizmu v priebehu posledných piatich rokov.

10.12.2018 15:03

Prieskum vykonala Agentúra EÚ pre základné práva (FRA). Podľa EK sú jeho výsledky obzvlášť znepokojujúce, lebo 85 percent európskych židov považuje antisemitizmus za najväčší spoločenský alebo politický problém vo svojej domovskej krajine. Prieskum tiež naznačil, že antisemitizmus je všadeprítomný a má vplyv na každodenný život európskych Židov vo všetkých členských krajinách Únie.

Až 89 percent Židov v EÚ si podľa prieskumu myslí, že antisemitizmus je najvypuklejší na internete a na sociálnych sieťach. 28 percent respondentov priznalo, že v minulom roku bolo najmenej raz obťažovaných kvôli svojmu židovstvu. Rastie aj ich nedôvera voči úradom: 79 percent židov, ktorí za posledných päť rokov zažili prejavy antisemitizmu, túto skutočnosť neoznámilo polícii alebo inej organizácii.

Protižidovské nálady viedli k tomu, že 34 percent židov sa z dôvodu ohrozenej bezpečnosti vyhýba návšteve židovských podujatí alebo ustanovizní. 38 percent európskych Židov zvažovalo možnosť emigrácie, pretože sa v súvislosti so svojím pôvodom necítia v Európe bezpečne.

Až 70 percent členov židovských komunít v Európe sa domnieva, že snahy členských štátov EÚ bojovať proti antisemitizmu nie sú účinné.

Prvý podpredseda EK Frans Timmermans vyjadril hlboké znepokojenie nad nárastom antisemitizmu a dodal, že je nevyhnutné, aby inštitúcie a krajiny EÚ proti tejto „pohrome“ spoločne bojovali. „Židovská komunita sa musí cítiť bezpečne a doma v Európe. Ak sa nám to nepodarí dosiahnuť, Európa prestane byť Európou,“ zdôraznil.

Eurokomisárka pre spravodlivosť, spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová priznala, že je „zarmútená“ z toho, že po 70 rokoch od holokaustu až deväť z desiatich židov v Európe hovorí o náraste antisemitizmu. Eurokomisia sa podľa nej spoločne s členskými štátmi EÚ snaží zabrániť nárastu antisemitizmu, bojuje proti popieraniu holokaustu a prispieva k úsiliu o zaručenie bezpečnosti židovského obyvateľstva.

V reakcii na rastúci antisemitizmus Európska komisia v roku 2015 vymenovala koordinátora pre boj proti antisemitizmu, ktorý spolupracuje so židovskými komunitami a posilňuje spoluprácu s organizáciami pôsobiacimi v tejto oblasti. Exekutíva EÚ sa rovnako snaží bojovať proti antisemitizmu na internete a od roku 2016 intenzívne spolupracuje na riešení tejto výzvy s veľkými internetovými spoločnosťami ako sú Twitter, YouTube, Facebook či Microsoft. Tie prijali kódex správania zameraný okrem iného aj na odstraňovanie nezákonných prejavov nenávisti na internete. V roku 2018 sa ku kódexu pripojili ďalšie dôležité internetové spoločnosti: Instagram, Google+, Snapchat a Dailymotion.

Prieskum agentúry FRA bol vykonaný z podnetu Európskej komisie, pričom bolo oslovených 16.300 respondentov v 12 členských krajinách EÚ: Belgicko, Dánsko, Francúzsko, Holandsko, Maďarsko, Nemecko, Poľsko, Rakúsko, Spojené kráľovstvo, Španielsko, Švédsko a Taliansko. V týchto krajinách žije 96 percent príslušníkov európskej židovskej komunity.

chyba
Viac na túto tému: #židia #antisemitizmus