Šéf europarlamentu predstavil novú webstránku "Čo pre mňa robí EÚ"

14.11.2018 15:52
Antonio Tajani
Predseda Európskeho parlamentu Antonio Tajani. Autor: ,

Predseda Európskeho parlamentu (EP) Antonio Tajani v stredu v Štrasburgu predstavil novú webovú stránku, ktorá dokumentuje pozitívne pôsobenie Európskej únie na životy jej občanov.

Interaktívna webstránka „Čo pre mňa robí EÚ“, ktorá je dostupná aj v slovenčine, poskytuje stovky ľahko čitateľných krátkych príkladov pozitívnych zmien, ktoré Únia priniesla do životov obyčajných ľudí. Používatelia môžu nájsť konkrétne informácie o tom, čo EÚ urobila pre ich región, profesiu alebo pre ich obľúbenú voľnočasovú aktivitu.

Parlament v správe pre médiá pripomenul, že októbrový prieskum Eurobarometra potvrdil, že až 68 percent respondentov si myslí, že ich štát má výhody z členstva v EÚ. Napriek tomu bolo doteraz len málo pokusov vymenovať a ukázať tieto konkrétne výhody obyčajným Európanom. A práve to je cieľom webstránky z dielne europarlamentu, aby pred blížiacimi sa eurovoľbami v máji 2019 poukázala na prínosy členstva v Únii.

„Európania sa pýtajú, čo pre nich EÚ spravila. Nová webstránka Európskeho parlamentu ponúka jasné odpovede bez žargónu. Bude vzácnym nástrojom približujúcim Európu svojim občanom,“ skonštatoval Tajani.

Webstránka obsahuje približne 1800 správ, ktoré je možné prečítať, zdieľať alebo použiť ako online stránky či PDF súbory. Sú rozdelené do dvoch hlavných skupín. Prvá sekcia s názvom „V mojom regióne“ umožňuje používateľom zvoliť miesto, kde oni alebo ich rodiny žijú alebo pracujú, a zistiť, ako je EÚ prítomná v ich lokalitách a regiónoch. Táto sekcia pokrýva viac ako 1400 lokalít vo všetkých častiach Európskej únie vrátane Slovenska.

Druhá sekcia s názvom „V mojom živote“ dovoľuje každému používateľovi vybrať si zo skupiny približne 400 príkladov tie, ktoré majú pre neho osobný význam – ako EÚ ovplyvňuje rodiny, zdravotníctvo, rôzne záľuby, cestovanie, bezpečnosť, možnosti spotrebiteľov či sociálne práva. Sú tam príklady toho, ako Únia podporuje ľudí v ich pracovnom živote v rôznych povolaniach – od chovateľov včiel cez šoférov autobusov až po pivovarníkov.

Webová stránka informuje aj o tom, že v inej členskej krajine EÚ žije až 15 miliónov Európanov, a to aj preto, lebo európska legislatíva im dovoľuje voľne sa zamestnať v inej členskej krajine, pričom neprichádzajú o sociálne zabezpečenie, môžu si založiť účet v ktorejkoľvek banke v európskej krajine a pri vybavovaní dlhších pobytov nemusia čeliť neprimeranej administratíve.

Tretia sekcia ponúka dokumenty o európskych politikách, ktoré priblížia úspechy súčasného volebného obdobia, ako aj vyhliadky do budúcnosti so zameraním na verejnú mienku, obavy občanov a očakávania od EÚ.

Webovú stránku zostavila Výskumná služba Európskeho parlamentu (EPRS) v súčinnosti s Komunikačnou a prekladateľskou službou Európskeho parlamentu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Európska únia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku