„Komisia súhlasí s obavami z parlamentnej správy – najmä čo sa týka základných práv, korupcie, prístupu k rómskej menšine a nezávislosti súdnictva,“ uviedol Schinas.
Európsky parlament v stredu jasnou väčšinou prijal odporúčanie, aby členské krajiny začali voči Maďarsku konanie pre vážne ohrozenie hodnôt Európskej únie. Postup podľa siedmeho článku úniovej zmluvy môže teoreticky viesť až k pozastaveniu hlasovacích práv krajiny v EÚ.
Štáty už v súčasnosti na základe podnetu Európskej komisie analogickým spôsobom preberajú stav právneho štátu v Poľsku, predovšetkým v súvislosti s tamojšou justičnou reformou. Vzhľadom na to, že Budapešť a Varšava dávajú najavo pripravenosť sa v kľúčovom hlasovaní, kedy je potrebné jednomyseľné rozhodnutie štátov, navzájom podporiť, je pozastavenie hlasovacích práv zrejme len teoretickou možnosťou.
Schinas pripomenul, že vo väčšine prípadov, ktoré v súvislosti s Maďarskom vo štvrtok uviedol, komisia začala voči Budapešti konanie pre porušenie práva Únie, v ktorom nakoniec môže padnúť rozhodnutie úniového súdu. Podľa hovorcu je takýto postup – na ktorý má právo len komisia – v mnohých prípadoch efektívnejší pri snahe urobiť nápravu problematického stavu vecí. „Využívame tie nástroje, ktoré máme ako strážca zmlúv k dispozícii,“ upozornil s tým, že úniové inštitúcie majú vo svojom konaní dostatočnú autonómiu.
Maďarský premiér Viktor Orbán už v utorok všetky výhrady týkajúce sa porušovania demokracie a dodržiavania princípov právneho štátu a základných práv odmietol. Europoslanci sa podľa neho snažia potrestať Maďarov za to, že nevolili opozičných socialistov a že nie sú ochotní svoju vlasť premeniť na „krajinu prisťahovalcov“.