Miliardár Soros predstavil trojbodový plán pre zachovanie EÚ

29.05.2018 23:04

Rastúce spory medzi Spojenými štátmi a Európou, nárast populizmu a migračnej krízy spôsobili existenčnú krízu Európskej únie. V prejave na výročnom zasadnutí Európskej rady pre zahraničné vzťahy to v utorok v Paríži podľa agentúry Reuters povedal americký miliardár maďarského pôvodu George Soros. Pre riešenie situácie finančník ponúkol trojbodový program.

Podľa Sorosa by Európa mala začať migračnou krízou a upustiť od systému kvót, na základe ktorého musia štáty únie prijať určitý počet utečencov z utečeneckých táborov v Taliansku a Grécku.

„Členské štáty by nemali byť nútené prijímať utečencov, ak to nechcú, a utečenci by nemali byť nútení usadzovať sa tam, kam nechcú ísť,“ uviedol Soros. Predstava Európy ako nedobytnej pevnosti je podľa neho nereálna. EÚ by mala chrániť svoje vonkajšie hranice, ale nechať ich otvorené pre legálnu migráciu, dodal.

Finančník ďalej načrtol plán pre financovanie školstva a nezamestnanosti v Afrike v hodnote 30 miliárd eur, čo by podľa neho migráciu obmedzilo. EÚ by tak mohla využiť svoju „do značnej miery nevyužitú“ úverovú bonitu.

Soros upozornil tiež na to, že geopolitické napätie a oslabenie vzťahov s Washingtonom môže viesť k ďalšiemu hospodárskemu spomaleniu Európy. Investície do afrických štátov by tak mohli zmierniť niektoré ekonomické problémy a znížiť obavy veriteľov.

„Chcel by som zdôrazniť, že návrh obsahuje dômyselný mechanizmus, ktorý by umožnil EÚ požičať si z trhu za veľmi výhodnú sadzbu, bez pre ňu alebo jej členské štáty vznikol priamy záväzok,“ citovala Sorosa americká televízia CNBC.

V poslednom bode sa Soros zameral na „územný rozpad“, ktorého príkladom je odchod Británie z únie. Brexit je podľa neho nesmierne škodlivý pre obe strany. Brusel by tak mal vytvoriť pre EÚ novú značku, ktorá by mala predstavovať združenia, do ktorých krajiny vstúpiť chcú. To môžu dosiahnuť tým, že prijme, že euro ako mena má mnoho nevyriešených problémov a že dvojstupňový štatút krajín v eurozóne a mimo nej musí skončiť.

Brusel by podľa Sorosa mal upustiť aj od projektu takzvanej viacrýchlostnej Európy a nahradiť ho „Európou viacerých ciest“. Členovia únie by tak mali väčší vplyv na jej politický a ekonomický smer.

#plán pre zachovanie EÚ #George Soros
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk