Únia otvorí ochranný dáždnik nad svojimi firmami voči sankciám USA

18.05.2018 08:00

Európska únia chce brániť svojej firmy pred americkými sankciami vyplývajúcimi z toho, že USA sa rozhodli odstúpiť od jadrovej dohody s Iránom.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker vo štvrtok v Sofii povedal, že v piatok podnikne komisia kroky, ktoré pri ochrane európskych hospodárskych záujmov využijú postup aplikovaný úniou už v roku 1996, keď USA sprísnili sankcie voči Kube.

Vtedy EÚ odsúhlasila normu, ktorá umožňovala neuznávať a nevykonávať rozsudky amerických súdov súvisiace so sankciami a nerešpektovať požiadavky vyplývajúce z vtedajších sankcií vrátane dožiadania zo strany amerických súdov.

„Všetky členské štáty sa dohodli, že držíme tú líniu, že Irán neporušil dohodu, takže nie je dôvod na sankcie,“ povedal český premiér Andrej Babiš po návrate zo summitu s tým, že únia sa dohodla, ako bude ďalej vo veci vyjednávať. „Pokúsime sa, aby sankcie nenadobudli účinnosť,“ povedal s tým, že do platnosti majú vstúpiť 6. augusta.

Európska únia s americkým odstúpením od iránskej dohody nesúhlasí a opakuje, že dokument považuje za dôležitý pre bezpečnosť sveta, Európy i Blízkeho východu. EÚ uznáva, že existujú problémy, napríklad v prípade teheránskeho balistického programu či v súvislosti s pôsobením krajiny v širšom regióne. Podľa únie je však nutné tieto otázky riešiť mimo rámca dohody, o ktorej sa rokovalo dvanásť rokov a ktorá má zaistiť, že Irán nezíska jadrové zbrane.

„Jednomyseľne sme sa zhodli, že EÚ bude dohodu dodržiavať kým ju bude úplne plniť iránska strana,“ povedal Tusk. Európska komisia podľa neho v stredu večer dostala od šéfov štátov a vlád zelenú konať vždy, keď sú ohrozené európske záujmy.

„Efekt amerických sankcií bude citeľný. Je preto povinnosťou EÚ chrániť európske firmy, a to sa týka hlavne malých a stredných podnikov,“ vyhlásil vo štvrtok pred novinármi Juncker. Dodal, že návrhy opatrení, ktoré v stredu šéfom štátov a vlád predložil na posúdenie, získali jednoznančú podporu.

Francúzsky prezident Emmanuel Macron pred novinármi povedal, že najhoršie by bolo neurobiť nič. „Verím, že našou úlohou je zabezpečiť stabilitu a mier v regióne. Našou prvou starosťou nie je úspech firiem, ale stabilita,“ vyhlásil s tým, že práve dohoda s Iránom známa ako JCPOA umožňuje lepšie kontrolovať iránske jadrové ambície. Americké rozhodnutie ohľadom Iránu podľa Macrona posilní úlohu Číny a Ruska v regióne.

„Rád by som, aby sme pre všetky firmy, ktoré chcú v Iráne zostať, zaistili také podmienky, aby skutočne mohli,“ vyhlásil Macrona. Nejde podľa neho o spustenie obchodnej vojny s USA ani o podporu podnikania francúzskych firiem ako je Total v Iráne. „Oni sami bránia svoje záujmy a musia hodnotiť riziká svojho podnikania v Saudskej Arábii či v USA súvisiace s ich aktivitami v Iráne,“ poznamenal Macron.

#USA #obchodná vojna #iránska jadrová dohoda #Európska únia
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk