EK navrhla zákaz dvoch nových psychoaktívnych látok

Európska komisia (EK) v pondelok navrhla zákaz dvoch nových psychoaktívnych látok cyklopropylfentanyl a methoxyacetylfentanyl v celej Európskej únii.

30.04.2018 18:26
debata (1)

Ide o silné syntetické opioidy, ktoré môžu zapríčiniť vážne poškodenie zdravia, čo niekedy vedie až k úmrtiam. Uvedené látky podľa správy exekutívy EÚ predstavujú čoraz väčšiu hrozbu pre európskych občanov.

Eurokomisár pre migráciu, vnútorné záležitosti a občianstvo Dimitris Avramopulos v tejto súvislosti uviedol, že EK podniká rýchle a rozhodné kroky na zastavenie šírenia nelegálnych drog v Európe.

„V roku 2017 sme navrhli zákaz 16 nových psychoaktívnych látok a zavedenie prísnejších pravidiel platných v celej EÚ. Pokračujeme v snahe zameranej na lepšiu ochranu Európanov pred nebezpečnými drogami a navrhujeme zákaz dvoch nových život ohrozujúcich látok,“ povedal komisár. Dodal, že eurokomisia už v nadchádzajúcich týždňoch predloží správu o hlavných trendoch užívania drog v EÚ.

Podľa údajov Európskeho monitorovacieho centra pre drogy a drogovú závislosť (EMCDDA) acyclopropylfen­tanyl a methoxyacetyl­fentanyl majú na svedomí až 90 úmrtí a niekoľko prípadov akútnej intoxikácie v rámci celej EÚ. Tieto látky sa predávajú na internete v malých, ale aj vo veľkých množstvách ako „chemikália na výskumné účely“ alebo ako „legálna“ náhrada nelegálnych opiátov.

Slovensko na siedmej priečke

Správa EMCDDA naznačila, že na Slovensku v roku 2017 boli rastlinný kanabis (marihuana) a metamfetamín najčastejšie zaistenými nelegálnymi drogami. Zaznamenaný bol nárast dodávok oboch drog z Českej republiky a rastlinný kanabis pochádzal aj z domácej produkcie zabezpečovanej vietnamskými skupinami. Nové psychoaktívne látky zachytené v našej krajine, väčšinou syntetické kanabinoidy a katinóny, boli dovezené z Českej republiky, Poľska a Maďarska alebo z východoazijských krajín (hlavne z Číny).

S počtom úmrtí spôsobených drogami (7 prípadov na milión obyvateľov) sa SR vlani ocitla na siedmej najlepšej priečke v EÚ, keď najmenej prípadov bolo v Rumunsku (1,6) a najviac v Estónsku (102,7) a vo Švédsku (102,6).

O pondelňajšom návrhu EK budú diskutovať ministri členských štátov v Rade EÚ, ktorá po konzultácii s Európskym parlamentom rozhodne o prijatí možných opatrení.

Európsky parlament v októbri 2017 prijal úpravu, vďaka ktorej by mali byť nové psychoaktívne látky v EÚ zakazované rýchlejšie ako doteraz. Nová legislatíva by mala rýchlosť zásahov skrátiť, keď namiesto dvoch rokov by tento proces trval menej ako desať mesiacov.

V rokoch 2016 a 2017 zomrelo v EÚ kvôli konzumácii nových psychoaktívnych látok 254 ľudí.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #Európska únia #opioid