Pál Csáky, Eduard Kukan, Miroslav Mikolášik, József Nagy, Ivan Štefanec vydali spoločné vyhlásenie, podľa ktorého ruská propaganda a dezinformácie sú rozširované systematicky s cieľom podkopávať demokratické procesy v krajinách Európskej únie.
Zároveň sú znepokojení z vyhlásení a vystúpení niektorých slovenských vládnych politikov, ktorí sa svojimi výrokmi podieľajú na šírení dezinformácií a ruskej propagandy, čím ohrozujú našu bezpečnosť a oslabujú dôveryhodnosť Slovenska v rámci EÚ. Spoločné vyhlásenie europoslanci vydali deň po tom, čo sa europoslanci počas plenárneho zasadnutia zhodli, že šírenie dezinformácii a propagandy je vážnou hrozbou pre bezpečnosť v mnohých krajinách EÚ a v jej susedstve. Vyzvali preto k vytvoreniu spoločnej stratégie, ktorá by posilnila boj s týmto bezpečnostným problémom.
Financovanie extrémistov
„Vidíme, že Rusko stojí za financovaním mnohých extrémistických hnutí a radikálnych politických strán, ktoré otvorene spochybňujú demokratické princípy v EÚ. Tento trend sa prejavuje ako zvlášť nebezpečný pri volebných procesoch a stáva sa závažným bezpečnostným rizikom pre mnohé krajiny únie vrátane Slovenska,“ píše pätica europoslancov, ktorí patria do frakcie európskych ľudovcov (EPP).
Ako dodali, sú znepokojení z vyhlásení a vystúpení niektorých slovenských vládnych politikov, ktorí sa svojimi výrokmi podieľajú na šírení dezinformácií a ruskej propagandy, čím ohrozujú našu bezpečnosť a oslabujú dôveryhodnosť Slovenska v EÚ. „Chceme zdôrazniť potrebu zvyšovania povedomia o týchto rizikách a aktívneho zapájania sa Slovenska. Podporujeme zvýšenie kapacít v rámci EÚ, ktoré monitorujú a vyhodnocujú riziká spojené s týmito hrozbami,“ uviedli Csáky, Kukan, Mikolášik, Nagy a Štefanec.
Poslanci Európskeho parlamentu diskutovali v stredu na plenárnom zasadnutí v Štrasburgu o vplyve ruskej propagandy na členské štáty Európskej únie. Zhodli sa, že šírenie dezinformácií a propagandy je vážnou hrozbou pre bezpečnosť v mnohých krajinách EÚ a v jej susedstve.
Vyzvali preto k vytvoreniu spoločnej stratégie, ktorá by posilnila boj s týmto bezpečnostným problémom. Začiatkom týždňa sa takisto konalo prvé stretnutie Expertnej skupiny na vysokej úrovni zameranej na hľadanie čo najúčinnejších spôsobov boja s falošnými správami a online dezinformáciami. Členmi skupiny sú predstavitelia online platforiem, mediálnych organizácií, občianskej spoločnosti, ale aj novinári či akademici. V skupine 39 expertov má svojho zástupcu aj Slovensko, je ním Juraj Polák. Činnosť tejto skupiny má prispieť aj k vzniku celoeurópskej stratégie boja proti šíreniu falošných správ, ktorá má byť predložená na jar.