Spor o kontroly na rakúsko-talianskom hraničnom priechode v Brennerskom priesmyku, kadiaľ vedie jedna z hlavných spojníc medzi severnou a južnou Európou, v poslednom čase poznamenali vzťahy medzi Viedňou a Rímom. Rakúski politici totiž pred časom hrozili, že na Brenner pošlú vojakov i ťažkú techniku vrátane tankov kvôli rastúcemu počtu migrantov, ktorí preplávajú cez Stredozemné more k južnému susedovi.
Nejde len o to zabrániť ilegálnej migrácii, ale aj chrániť ľudské životy.Helmut Tomac, tyrolský policajný riaditeľ
Podľa tirolského policajného riaditeľa Helmuta Tomaca bude sedemdesiat vojakov s okamžitou platnosťou pomáhať policajtom predovšetkým pri kontrole medzinárodných vlakov a na kontrolných stanovištiach na cestách na rakúskom území. Priamo na hraničnom priechode žiadni vojaci nebudú, zdôraznil Tomac. Situácia v Brennere je totiž podľa neho teraz stabilná.
Tirolská polícia podľa svojho riaditeľa zaznamenala v júli zvýšený počet prípadov nelegálneho prekročenia hranice. Väčšinu migrantov policajti našli v nákladných vlakoch. V Tyrolsku každý mesiac zadržia okolo sedemsto až tisíc migrantov, uviedol Tomac. „Nejde len o to zabrániť ilegálnej migrácii, ale aj chrániť ľudské životy,“ dodal policajný riaditeľ. V minulosti niekoľko migrantov pri pokuse dostať sa do Rakúska v nákladnom vlaku zahynulo.