Tretina občanov EÚ nemá na týždennú dovolenku mimo domova

31.07.2017 17:00
leto, dovolenka, pláž, plavky, klobúk,...
Nie každý občan EÚ si môže počas roka dopriať dovolenku. Najhoršie sú na tom Rumuni. Autor:

Okolo tretiny občanov Európskej únie si z finančných dôvodov nemôže počas roka dopriať týždennú dovolenku mimo domova. Vyplýva to zo zverejnenej správy Eurostatu.

Najhoršia je situácia v Rumunsku, kde sa bez týždenného voľna mimo domov musí zaobísť 66,6 percent obyvateľov.

V najlepšie umiestnenom Švédsku si taký odpočinok nemôže dovoliť len 8,2 percent občanov. V Českej republike si týždennú dovolenku mimo domova neužije 28,9 percent ľudí.

Podiel osôb, ktoré si nemôžu dopriať týždenný odpočinok mimo domov, v posledných piatich rokoch poklesol takmer vo všetkých krajinách EÚ. Výnimkou je Cyprus, Grécko a Dánsko. Teraz tento podiel predstavuje v celoúniovom priemere 32,9 percent.

Po Švédsku je najnižší podiel takých občanov v Luxembursku (13,1 percent), Dánsku (13,7 percent), Fínsku (14,2 percent) a Rakúsku (15,4 percent).

Najviac nadpriemerných hodnôt dosahuje po Rumunsku Chorvátsko (62,8 percent), Bulharsko (56,4 percent), Grécko (53,6 percent) a Cyprus (53,5 percent).

Účastníci výskumu odpovedalo na otázku, či môžu so všetkými členmi svojej domácnosti stráviť týždennú dovolenku mimo domova. Typ dovolenky (letná / zimná, all-inclusive / polpenzia) štatistici nerozlišovali.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#EÚ #dovolenka #eurostat
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku