Protiruské sankcie USA podľa Berlína ohrozia EÚ, tá má reagovať

31.07.2017 11:50

Chystané sankcie Spojených štátov proti Rusku, ktoré môžu poškodiť záujmy európskych firiem, porušujú medzinárodné právo a Európska komisia by voči Washingtonu mala zvážiť protiopatrenia. V Berlíne to povedala nemecká ministerka hospodárstva Brigitte Zypriesová.

„Proste a jednoducho: Domnievame sa, že je to v rozpore s medzinárodným právom,“ vyhlásila Zypriesová o protiruských sankciách, ktoré minulý týždeň schválili obe komory amerického Kongresu a ktoré teraz čakajú na podpis prezidenta Donalda Trumpa.

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker už...
Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker už varoval USA, že EÚ na pripravované sankcie proti Rusku zareaguje. Autor: Reuters, FRANCOIS LENOIR

„Samozrejme nechceme obchodnú vojnu. Je však dôležité, aby sa Európska komisia teraz zaoberala protiopatreniami,“ dodala Zypriesová.

Sankcie môžu ohroziť dodávky strategických surovín

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker minulú stredu varoval USA, že únia obratom zareaguje na chystané americké sankcie proti Rusku, pokiaľ budú ohrozovať energetickú bezpečnosť únie. Proti pripravovaným reštrikciám sa ohradilo aj Francúzsko a Rakúsko.

Nové americké sankcie sú zamerané na ruskú energetiku, finančný sektor, železničnú aj námornú dopravu a ťažobný sektor. Príslušný zákon dáva Trumpovi možnosť uvaliť sankcie na ľubovoľné spoločnosti, vrátane tých európskych, podieľajúcich sa na budovaní či prevádzke plynovodov a ropovodov, ktoré sa nachádzajú na území Ruska alebo smerujú z Ruska do ďalších krajín.

Sankcie by tak podľa serveru Politico mohli okrem iného zasiahnuť aj zamýšľaný plynovod Nord Stream 2, ktorý spočíva v rozšírení existujúceho plynovodu privádzajúceho zemný plyn z Ruska do Nemecka po dne Baltického mora. Na projekte sa v septembri 2015 dohodol ruský štátny kolos Gazprom s nemeckými spoločnosťami E.ON a BASF / Wintershall, rakúskou OMV, francúzsku ENGIE a britsko-holandskou Royal Dutch Shell.

#USA #Rusko #EÚ #Brigitte Zypriesová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku
Ponuky zo Zľavy.Pravda.sk