Škótska premiérka je za flexibilný brexit

Škótska líderka Nicola Sturgeonová varovala v pondelok britskú premiérku Theresu Mayovú pred možným novým referendom o odchode Škótska z Británie, ak sa nebude prihliadať na to, že škótski voliči sa v plebiscite z 23. júna vyslovili za zotrvanie Británie v EÚ. Informovala o tom spravodajská televízia BBC.

24.10.2016 18:08
Nicola Sturgeonová Foto: ,
Škótska premiérka Nicola Sturgeonová.
debata (4)

O otázke odchodu Británie z Európskej únie dnes v sídle britských premiérov na londýnskej Downing Street 10 rokovali okrem Surgeonovej a Mayovej aj premiéri Walesu Carwyn Jones a Severného Írska Arlene Fosterová. Išlo o prvé takéto stretnutie od roku 2014.

„Mali sme úprimnú výmenu názorov. Musím však priznať, že z veľkej časti to bolo mimoriadne frustrujúce stretnutie,“ povedala po rozhovoroch štyroch premiérov Sturgeonová a dodala, že Škótsko sa bude usilovať o „flexibilný“ brexit, čo by znamenalo, že by si chcelo zachovať prístup k európskemu jednotnému trhu, aj keď ostatné súčasti Spojeného kráľovstva z neho vystúpia.

Na základe „tvrdého“ brexitu, ku ktorému sa prikláňa Mayová, by Británia prišla o výhodu voľného obchodu s ostatnými 27 členskými štátmi EÚ výmenou za prísnejšie prisťahovalecké zákony. Britská premiérka pred časom uviedla, že Británia do konca marca aktivuje článok 50 Lisabonskej dohody, čím sa oficiálne začne dvojročný proces odchodu Británie z EÚ.

V referende, ktoré sa konalo 23. júna, rozhodli britskí voliči o odchode Británie z EÚ. Zatiaľ čo voliči v Anglicku a Walese zahlasovali tesnou väčšinou za brexit, Škóti a Severní Íri boli rozhodne proti.

V júnovom plebiscite až 62 percent Škótov – na rozdiel od väčšiny britských voličov – hlasovalo za zotrvanie Spojeného kráľovstva v EÚ. K výraznejšiemu posilneniu tábora stúpencov škótskej nezávislosti napriek tomu nedošlo: tesná väčšina voličov stále podporuje zotrvanie v Británii.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Škótsko #referendum o nezávislosti Škótska #Brexit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy