Myšlienka na novú spoločnú pohraničnú stráž vznikla v kontexte migračnej krízy ani nie pred rokom a na pomery EÚ bola do praxe uvedená nezvyčajne rýchlo. Cieľom je podpora úniových štátov s ochranou ich hraníc, pričom sa výrazne rozšírili právomoci Frontexu.
Spoločná pohraničná a pobrežná stráž napríklad môže rýchle využiť techniku a až 1500 pohraničníkov, ktorých v prípade potreby vyčleňujú členské štáty EÚ. Táto „zásoba“ by mala byť plne k dispozícii v decembri.
Eurokomisár pre vnútro Dimitris Avramopulos vo štvrtok pri prechode Kapitan Andreevo pripomenul, že systém je praktickým prejavom zdieľanej zodpovednosti a solidarity medzi členskými štátmi a EÚ. „Je to presne tá európska odpoveď, ktorú potrebujeme na bezpečnostné a migračné výzvy 21. storočia,“ vyhlásil podľa tlačovej správy.
Šéf Frontexu Fabrice Leggeri upozornil, že mandát pohraničnej stráže bude širší. „Agentúra bude uskutočňovať záťažové testy na vonkajšej hranici, aby mohla nájsť slabiny ešte predtým, ako nastane krízová sitácia,“ uviedol.
Podľa nových pravidiel bude Európska pohraničná a pobrežná stráž môcť ponúknuť susediacim krajinám EÚ operačnú podporu, v prípade že požiadajú o pomoc s ochranou hraníc. Leggeri sa tiež vyjadril, že k zlepšeniu má dôjsť aj pokiaľ ide o zdieľanie informácii medzi národnými a európskymi agentúrami v súvislosti s kriminálnym vyšetrovaním.