V4 potvrdila vyslanie výcvikových jednotiek do Pobaltia

Krajiny Visegrádskej štvorky vyšlú v roku 2017 do Pobaltia spoločné výcvikové jednotky. Tie sa budú striedať na rotačnom princípe po troch mesiacoch, pričom každá krajina prispeje jednotkou vo veľkosti do 150 vojakov.

, 09.07.2016 13:11
debata (62)

Ide o spoločný príspevok V4 do posilnenia prítomnosti Aliancie na východnej hranici NATO. Slovenskí vojaci budú v Litve, Lotyšsku a Estónsku pôsobiť od apríla do júna. Záväzok potvrdila slovenská delegácia na summite NATO vo Varšave. Informovala o tom hovorkyňa ministerstva obrany Danka Capáková.

„V prípade tejto výcvikovej misie ide o exemplárnu ukážku spolupráce krajín V4. Taktiež sme dnes potvrdili, že naše záväzky z Walesu budú jednoznačne naplnené,“ povedal minister obrany Peter Gajdoš s tým, že bolo deklarované navýšenie rozpočtu na obranu v roku 2017 na 1,16 percenta HDP. Ako ďalej šéf rezortu obrany informoval, témou rokovaní na samite boli aj spoločné cvičenia NATO a Európskej únie. „Takéto cvičenia budú jednoznačne podporované,“ zdôraznil minister Gajdoš.

Podľa prezidenta SR a hlavného veliteľa Ozbrojených síl SR Andreja Kisku je summit NATO aj o upevňovaní bezpečnosti a mieru. „Je to o ubezpečení všetkých členov navzájom, že sú pripravení plniť si svoje záväzky,“ zdôraznil. Ako ďalej uviedol, témou rokovaní na summite bude aj vývoj v Iraku, v Sýrii, ďalšie pôsobenie NATO v Afganistane, ale aj o migrácia a pomoc Ukrajine.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák pripomenul, že summit Varšave je výnimočný aj tým, že sa na ňom prvýkrát zúčastňuje Čierna Hora. Taktiež vyzdvihol, že tesne pred začatím dnešného summitu bola podpísaná deklarácia o spolupráci medzi Európskou úniou a NATO.

„Táto dohoda dáva nový impulz a tiež nový obsah strategickému partnerstvu, vytyčuje konkrétne oblasti vzájomnej spolupráce, hovorí o spoločnom boji proti hybridným hrozbám, o úzkej spolupráci pri vojenských cvičeniach a tiež v otázkach kybernetickej bezpečnosti,“ vysvetlil. Zároveň osobitne zdôraznil spoločný záväzok zintenzívniť spoluprácu EÚ a NATO v oblasti migrácie v Stredozemnom mo­ri.

Na okraj samitu NATO sa v sobotu minister Peter Gajdoš stretol aj s nemeckou ministerkou obrany Ursulou von der Leyen, ktorej poďakoval za podporu slovenského predsedníctva v Rade EÚ. Na Ministerstve obrany SR bude počas predsedníctva totiž pôsobiť vojenský expert pre túto oblasť. Ďalšou podpornou aktivitou bol koncert vojenskej nemeckej hudby, ktorý sa konal minulý týždeň v Bratislave.

Krajiny V4 nebudú tlačiť na Britániu v otázke odchodu z EÚ

Krajiny V4 sa nebudú ponáhľať v otázke opustenia Británie z EÚ, zhodli sa ministri zahraničia V4 na schôdzke na okraj terajšieho summitu NATO. Povedal to námestník českého ministra zahraničia Ivo Šrámek. Išlo o prvé koordinačné stretnutie ministrov zahraničných vecí V4 pod terajším poľským predsedníctvom.

Poľsko načrtlo priority svojho predsedníctva, ktoré sa podľa Šrámka príliš nelíšia od českých. Podľa ministra zahraničia Lubomíra Zaorálka prisľúbilo Poľsko pokračovať v niektorých „kľúčových témach uplynulého českého predsedníctva“, ako je bezpečnosť, migrácia, energetika a digitálne technológie.

„Samozrejme novou vecou, ​​ktorá tam hrá úlohu, je brexit a britský záujem spolupracovať s V4 na tom, aby britský rozvod s EÚ bol pokiaľ možno bezbolestný,“ povedal Šrámek.

Poznamenal zároveň, že štyri základné slobody v EÚ (sloboda pohybu osôb, tovaru, služieb a kapitálu) sú niečo, v čom nemožno hľadať kompromisy. „Na tom si myslím, že viac-menej panuje vo V4 zhoda,“ uviedol Šrámek. Podľa neho je otázka, aká bude ďalšia flexibilita voči určitým britským požiadavkám.

„Briti by si samozrejme predstavovali zachovanie voľného pohybu kapitálu, voľného pohybu tovaru, ale na druhú stranu obmedzenie voľného pohybu osôb, čo si myslím, že tadiaľ cesta zrejme pre nikoho nevedie,“ dodal český námestník.

V4 je podľa neho flexibilná v otázke času odchodu Británie z EÚ a v otázke oficiálneho oznámenia začiatku rokovania o tomto odchode. „Nikto nechce vo V4 na Britov tlačiť,“ poznamenal s tým, že „je jasné, že si to vyžiada určitý čas, aby si Briti vytvorili svoju vyjednávaciu pozíciu“. Zaorálek povedal, že ministri sa ohľadom Británie zhodli, že nemožno konať, kým Briti nepodali žiadosť o odchod z EÚ.

Ministri hovorili aj o spolupráci V4 s ďalšími krajinami. Podľa Šrámka by Poľsko rado rozšírilo spoluprácu s krajinami takzvaného zakarpatského oblúka. „To je určitá poľská vízia. Naša vízia je, že sa samozrejme nebránime akémukoľvek rozširovaniu spolupráce, ale V4 musí zostať V4,“ povedal.

62 debata chyba
Viac na túto tému: #NATO #V4 #Brexit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy