Corbyn: Ak stroskotá brexitová dohoda, musia byť predčasné voľby

ČTK, TASR | 10.01.2019 14:46, aktualizované: 
Jeremy Corbyn, británia, brexit
Ak britský parlament brexitovú dohodu neschváli, musia byť vypísané predčasné parlamentné voľby, vyhlásil šéf labouristov Jeremy Corbyn. Autor: ,
Hovorca britskej premiérky po stredajšej vládnej porážke v dolnej komore parlamentu zopakoval, že Theresa Mayová sa snaží ešte pred koncom parlamentnej debaty o brexitovej dohode získať od Európskej únie ďalšie záruky. Dolná snemovňa má o dohodnutom texte o podmienkach odchodu krajiny z Európskej únie hlasovať v utorok.

Hlasovanie vláda kvôli očakávanej porážke už raz v decembri odložila a očakáva sa, že poslanci brexitový plán Mayovej nepodporia ani budúci týždeň.

BBC dnes na svojom webe napísala, že vláda v snahe zaistiť si podporu niektorých opozičných labouristov zvažuje, že im vyjde v ústrety v ich požiadavkách ohľadom posilnenia práv pracovníkov a ochrany životného prostredia. Mohla by podporiť dodatok, ktorý stanovuje, že v Británii budú aj po brexite platiť úniové predpisy týkajúce sa miezd, zdravia a bezpečnosti a tiež úniové ekologické štandardy.

Voľby majú prednosť pred referendom

Šéf labouristov Jeremy Corbyn ale dnes zopakoval, že ak britský parlament brexitovú dohodu neschváli, musia byť v Británii vypísané predčasné parlamentné voľby. To by podľa neho bolo jediné demokratické riešenie patovej situácie. Voľby podľa neho majú prednosť aj pred prípadným novým referendom o odchode Británie z Európskej únie.

Podľa Corbyna by sa mali predčasné voľby uskutočniť „pri najbližšej príležitosti“. Upozornil, že po voľbách by bol treba určitý čas na rokovania o novej dohode o brexite. Vo svojom prejave Corbyn zdôraznil, že nová vláda by mala nový mandát na rokovanie o lepších podmienkach odchodu krajiny z EÚ. „Ak tak veríte svojej dohode, vyhláste voľby a nechajte rozhodnúť ľud,“ povedal Corbyn na adresu Mayovej.

Britániu čakajú riadne parlamentné voľby v roku 2022, ale ak premiérka budúci utorok nepresadí dohodu s Bruselom v britskom parlamente, čo sa teraz všeobecne očakáva, mohlo by to viesť k predčasným voľbám. Corbyn dnes vyhlásil, že labouristi navrhnú hlasovanie o vyslovení nedôvery vláde vo chvíli, keď budú cítiť najlepšiu šancu na úspech.

Exšéf MI6: Dohoda o brexite ohrozuje národnú bezpečnosť

Bývalý šéf britskej tajnej služby MI6 sir Richard Dearlove a bývalý náčelník generálneho štábu britských ozbrojených síl lord Charles Guthrie varovali britských konzervatívcov pred návrhom dohody o vystúpení Británie z EÚ, ktorú s Bruselom uzavrela vláda premiérky Mayovej. Dohoda podľa nich ohrozuje národnú bezpečnosť Británie, informovala stanica Sky News.

Dearlove s Guthriem podnikli bezprecedentný krok a napísali lídrom britskej Konzervatívnej strany list, v ktorom ich vyzvali, aby svojim poslancom nariadili, nech Mayovej návrh dohody o brexite v budúcotýždňovom hlasovaní nepodporia.

„Prosím, zaistite, že vaši poslanci nebudú hlasovať za túto zlú dohodu,“ napísali v liste, ktorý podľa Sky News rozhnevá premiérku a jej stúpencov. Dvojica ďalej píše, že dohodou sa britské bezpečnostné sily a tajné služby vydajú pod kontrolu EÚ. Dearlove a Guthrie tiež tvrdia, že dohoda uškodí vzťahom Británie s NATO, USA i s krajinami ako Austrália, Kanada či Nový Zéland, ktoré sú v rámci Spoločenstva národov (Commonwealth) poprednými partnermi Londýna v oblasti bezpečnosti a tajných služieb.

O dohode o tzv. brexite by mali 15. januára hlasovať poslanci Dolnej snemovne britského parlamentu. Ak ju neschvália, opustí Británia 29. marca úniu bez dohody, pred čím varujú viacerí ministri Mayovej kabinetu.