Európu spoja energetické siete

Ako udržať Európu v pohybe? Dopredu ju má pohnúť lepšie prepojenie energetických sietí. Súčasťou toho je i efektívnejšie využívanie zdrojov. Aj o tom hovorí Stratégia Európa 2020. Tá kladie dôraz na prehĺbenia spolupráce v oblasti energetiky.

20.10.2011 09:11
ropa Foto:
Ilustračné foto.
debata

Vnútorný trh

„Európska komisia sa bude usilovať o dokončenie vnútorného trhu s energiou a realizáciu strategického plánu pre energetické technológie, prioritou bude podporovanie využívania energie z obnoviteľných zdrojov v rámci jednotného trhu,“ uvádza dokument. „Dôležitým prvkom bude predloženie iniciatívy zameranej na modernizáciu európskych sietí vrátane transeurópskych energetických sietí na úrovni európskej supersiete, inteligentných sietí a najmä prepojenie zdrojov obnoviteľnej energie týmito sieťami,“ uviedla Andrea Elscheková-Matisová, vedúca Zastúpenia Európskej komisie na Slovensku.

20/20/20

V súvislosti s efektívnym využívaným zdrojov hovorí stratégia o takzvaných cieľoch 20/20/20. Ide o zníženie emisií skleníkových plynov v porovnaní s úrovňou z roku 1990 o 20 percent. Podiel energie z obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe energie by mal byť minimálne 20 percent. A o 20 percent by sa mala zvýšiť i energetická účinnosť.

Stratégia Európa 2020 pritom uvádza, že splnením cieľov 20/20/20 dôjde k výraznej úspore vo využívaní ropy a zemného plynu. Na dovoze týchto surovín bude možné ušetriť až 60 miliárd eur. Podiel obnoviteľných zdrojov na konečnej spotrebe energie na úrovni 20 percent môže viesť k vytvorenie viac ako 600-tisíc pracovných miest v únii. Ak k tomu pripočítame zvýšenie energetickej účinnosti, môže to priniesť až jeden milión pracovných miest.

Podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič pripomína, že najlepšia energia je tá, ktorú nespotrebujeme. „Musíme rozvíjať energetické úspory a energetickú účinnosť. Lepšie využívanie energie pomôže ušetriť peniaze priemyslu, domácnostiam aj hospodárstvu ako celku. Potrebujeme počiatočné investície, získame nimi však veľa, napríklad tým, že nebudeme musieť budovať elektrárne a platiť za dovozy.“

Slovensko sa síce podpísalo pod Stratégiu Európa 2020, ale ciele 20/20/20 nenaplní. Plánuje znížiť emisie skleníkových plynov v porovnaní s rokom 1990 o 20 percent. V ďalšom ukazovateli je však už Slovensko len na 14 percentách a pri treťom hovorí o úspore 11 percent konečnej energetickej spotreby v porovnaní s priemerom rokov 2001 – 2005.

Budovanie energetickej infraštruktúry

„Prioritou únie musí byť budovanie infraštruktúry. Európska energetická politika, a najmä vnútorný energetický trh, stojí a padá na úspechu transeurópskeho prepojenia,“ tvrdí Florian Baumann z univerzity v Mníchove. „Je to najdôležitejšia podmienka pre cezhraničný obchod a konkurenciu, spoločné krízové mechanizmy, ako je energetická solidarita, a tiež využívanie obnoviteľných zdrojov energie v budúcnosti. Zelené energie budú prinášať širší úžitok len v prípade, že dôjde prepojeniu zdrojov solárnej energie zo Stredozemia, nordických veterných elektrárni, biomasy z východnej Európy a hydroelektrární z hornatých regiónov,“ vysvetľuje Baumann, ktorý pôsobí ako expert v Centre pre aplikovaný politický výskum.

„Nová politika EÚ v oblasti energetickej infraštruktúry je potrebná na koordináciu a optimalizáciu výstavby siete na kontinentálnej úrovni. To EÚ umožní v plnej miere využiť výhody integrovanej európskej sústavy, ktorá predstavuje oveľa vyššiu hodnotu, ako je hodnota jej jednotlivých súčastí,“ hovorí aj Elscheková-Matisová. „Európske siete vrátane prípadných prepojení so susednými krajinami zároveň zjednodušia hospodársku súťaž na jednotnom energetickom trhu EÚ a povedú k vytvoreniu solidarity medzi členskými štátmi. Integrovaná európska energetická infraštruktúra navyše poskytne istotu, že európski občania a podniky budú mať prístup k cenovo dostupným zdrojom energie. To zasa pozitívne prispeje k politickému cieľu Stratégie Európa 2020 z hľadiska udržania silnej, diverzifikovanej a konkurencieschopnej priemyselnej základne v Európe.“

Energetické prepojenie

* nová politika EÚ v oblasti energetickej infraštruktúry je potrebná na koordináciu a optimalizáciu výstavby siete na kontinentálnej ú­rovni

* európske siete vrátane prípadných prepojení so susednými krajinami zjednodušia hospodársku súťaž na jednotnom energetickom trhu EÚ

* integrovaná európska energetická infraštruktúra poskytne istotu, že európski občania a podniky budú mať prístup k cenovo dostupným zdrojom energie

Seriál Európa 2020 a Slovensko pripravil denník... Foto: Pravda
Pravda a Európska komisia Seriál Európa 2020 a Slovensko pripravil denník Pravda v spolupráci so Zastúpením Európskej komisie na Slovensku

© Autorské práva vyhradené

Externé odkazy
debata chyba