redaktorka prílohy Užitočná Pravda
Novinárska skratka: zoh
Absolventka Katedry žurnalistiky FF UK v Bratislave, pracovala v troch najväčších slovenských denníkoch. Novinársku kariéru začala v 90-tych rokoch v denníku Nový čas v období privatizácie, keď sa často prepájala politika a ekonomika s kriminalitou. Neskôr krátko pôsobila v denníku SME v oblasti servisných tém. V Pravde pracuje od roku 2002, najskôr pripravovala prílohu Financie zameranú na servisné informácie z oblasti bankovníctva a poisťovníctva. Súčasne sa autorsky podieľala na vydávaní prvej ženskej prílohy Pravdy pod názvom Čokoláda. V neskoršom magazíne Pravda ženy a potom v Magazíne Pravdy autorsky pripravovala najmä rubriku Rodičia a deti. Momentálne pripravuje témy o bývaní pre Užitočnú Pravdu.
Hneď na začiatku tejto knižky čitateľa zaujme mapa. Je to mapa Ukrajiny a na nej sú vyznačené miesta, kde žili alebo stále žijú národnostné menšiny, ktoré autorka knihy navštívila. Na území jednej krajiny je ich spolu až štrnásť.
Alžbeta Ferencová pokrstila knihu svojej prababičky Eleny Lackovej lupeňmi ruží aj rómskou pesničkou, ktorú sama zložila. Herečka SND Jana Oľhová číta z knihy úryvok.
O čom písala Elena Lacková v knihe Narodila som sa pod šťastnou hviezdou a prečo je jej pravnučka na ňu hrdá?
Ako píšu dnešní autori o láske? Vôbec nie romanticky. Napríklad Daša Krištofovičová svoju poviedku nazvala Veľká kniha debilov. A čo sa dozvieme v knihe Láska od Ruda Slobodu?
Komiks o detstve a revolúcii v Iráne, sudca ako sériový vrah, ako v škole zvládnuť problémové a agresívne deti, cestovateľská ročenka, čo odkrýva skryté poklady Slovenska, aj slečna Marplová v nových príbehoch.
Úchvatný osobný príbeh "prvej cigánskej úradníčky" , spisovateľky, vysokoškoláčky a osvetárky Eleny Lackovej odhaľuje kus histórie, tradícií a kultúry Rómov na Slovensku. Budete prekvapení, čo všetko ste o Rómoch nevedeli.
Jeho snímky do roku 2012 nájdete na výstave Miro Žbirka: Roky a dni.
Poviedky Haruki Murakamiho, romantická Chata vo Švajčiarsku, román o praktikách totalitných systémov, neautorizovaný životopis Harryho Stylesa aj nórska detektívka.
Renesančná, no vôbec nie romantická láska v napínavom historickom románe, v ktorom neveste ide o život.
Výstava v Divadle Andreaj Bagara v Nitre dokumentuje život, dejiny a prínos židovskej komunity v meste od konca 19. storočia po koniec druhej svetovej vojny.
Meky má znova vypredané. Výstava Miro Žbirka: Roky a dni na Bratislavskom hrade priblíži jeho život a jeho hudbu.
Jakub a jeho pán od Milana Kunderu je vtipná komédia, v ktorej je aj veľa ľudských právd. Zabavíte sa aj si trocha zauvažujete o živote, hovorí.
Na javisku Divadla Astorka Korzo '90 znova ožíva hra Milana Kunderu Jakub a jeho pán, melancholická komédia s dávkou filozofie, ale aj ľudovej zábavy.
Rozhovor s Mariánom Miezgom a Jurajom Kemkom, ktorí stvárnili hlavné úlohy v novej divadelnej hre Jakub a jeho pán.
Napätie, filmová predloha, známa Geniálna priateľka, rómska kultúra, myslenie a hodnoty ústami vynikajúcej rozprávačky, dýchanie ako základ života a ďalšie čitateľské tipy vo výbere Pravdy.
O hereckej práci aj o hlúposti a agresivite.
Vety, ktoré uľahčia život, zákulisie (nielen) slovenského futbalu, Vtipná satira na spoločnosť v područí sociálnych sietí, päť priateľov a jedno klamstvo aj drsná, autentická kniha o závislosti.
Mariana Čengel Solčanská nakrútila filmy ako Únos či Sviňa (a ďalšie) a napísala knihu o Tisovi. Teraz siahla po knihe Hany Lasicovej z obdobia konca rakúsko-uhorskej monarchie. O čom je jej film Slúžka a koho v ňom uvidíme?
Hana Lasicová je nielen dcérou slávnych rodičov, ale aj úspešnou scenáristkou a spisovateľkou. Jej román Slúžka,sa stal sa predlohou pre nový film režisérky Mariany Čengel Solčanskej.
Nová hra Divadla Andreja Bagara v Nitre: príbeh židovskej nevesty Lízele z pera autora slávneho Obchodu na korze.
Bola milovníčkou umenia a počas Druhej svetovej vojny zachraňovala diela moderných umelcov, ale aj umelcov samotných. Vďaka svojmu nasadeniu vytvorila reprezentatívnu zbierku moderného umenia a prestížne múzeum v Benátkach. Jej osudy približuje kniha.
Na hudobnej scéne je už dosť dlho na to, aby získala skúsenosti. A vo veku 28 rokov je stále mladá na to, aby vedela poslucháčov strhnúť svojou energiou. "Spievam o tom, čo som prežila," hovorí Monika Bagárová.
Kto už by mohol byť lepším symbolom ženstva ako Barbie? A kto je väčším miláčikom žien ako Ken? Na internetovej zoznamke určite. A aj v Divadle GUnaGU.
Príbehy Slovákov, ktorí sa nebáli vzoprieť zlu. Príručka mladého meteorológa v čase klimatickej krízy. Odhalenie záhadných pomenovaní jogových pozícií. Príbeh slúžky z čias rakúsko-uhorskej monarchie od Hany Lasicovej a eseje Petra Weissa o Slovensku.