redaktorka oddelenia ekonomiky
Novinárska skratka: zz
Vyštudovala krajinné inžinierstvo na SPU v Nitre, má postgraduál z Environmentálnej politiky. V roku 2006 ukončila doktorandské štúdium v odbore Prognostika na Prognostickom ústave SAV. Počas neho absolvovala výskumný štipendijný pobyt na Maastrichtskej univerzite. Po skončení štúdia pracovala na Výskumnom ústave pôdoznalectva a ochrany pôdy v Bratislave. Od roku 2008 pôsobila ako ekonomická redaktorka v denníku SME. Písala aj pre portál Ženy v meste. Ako editorka pracovala pre denník Nový Čas. V Pravde pôsobí v redakcii ekonomiky.
Toto je výber piatich najdôležitejších ekonomických článkov tohto týždňa, ktoré priniesla v tomto týždni redakcia ekonomiky denníka Pravda.
Od leta majú mať nárok na dotované jedlo len deti zo sociálne slabších rodín, či tie, ktorých rodičia nepracujú. Ostatné rodiny dostanú zvýšený daňový bonus.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Maďarsko i Poľsko opäť raz vystrčili rožky. Vetovať chcú nielen rozpočet, ale i peniaze na postpandemické reformy. Nejde o prvé obštrukcie našich susedov.
Toto je výber piatich najdôležitejších článkov tohto týždňa v ekonomike, ktoré priniesla v tomto týždni redakcia ekonomiky denníka Pravda.
Rýchly odhad Štatistického úradu naznačil, že hrubý domáci produkt medziročne klesol len o 2,4 percenta. Oproti druhému štvrťroku stúpol o 11,7 percenta.
Zdá sa, že zo zrušením dotácie na stravu to nemusí byť až také horúce. V koalícii totiž stále nepadlo posledné slovo.
Október patrí sporeniu. O tom ako ušetriť v bežný deň a nemíňať zbytočne sa denník Pravda rozprával s Martinou Valachovou, autorkou knihy Kam miznú vaše peniaze.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Potichučky, poľahúčky. Parlament odklepáva jednu veľkú zmenu za druhou.V utorok podvečer definitívne schválil okresané minimálne mzdy.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Nemáte deti? Smola. Prorodinne orientovaný minister práce Milan Krajniak sa totiž rozhodol odmeniť rodičov. Do dôchodkového systému chce prepašovať takzvaný rodičovský bonus.
O návrhu rozpočtu z dielne ministerstva financií na budúci rok sa denník Pravda rozprával s analytikom spoločnosti Finlord.cz Borisom Tomčiakom.
Zákon roka prešiel s pripomienkou. Hneď v úvode priznáva rezort ministra financií Eduarda Hegera, že návrh "bol pripravovaný v extrémne náročných podmienkach“.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Už len 77 rokov! Presne toľko potrvá, kým budú ženy na Slovensku zarábať rovnako ako ich mužskí kolegovia. Aspoň také číslo vyšlo európskym odborárom.
Obchod i reštaurácie fungovali v auguste na plné obrátky. Tržby v maloobchode medziročne poskočili o štyri percentá, reštaurácie si pripísali 6,8 percenta.
Zaviesť opatrenie nebolo pre nikoho ľahké, no nakoniec sa mestá prispôsobili.
Obedy na školách sa od začiatku budúceho roka vrátia k pôvodnému nastaveniu.
Šetriť je výhodné, aj keď ceny energií ďalší rok klesnú. V ekonomicky ťažkých časoch je každé euro dobré. Pri energiách s neistým vývojom to platí dvojnásobne.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Od januára bezplatné obedy končia. Dotáciu na stravu má nahradiť dvojnásobný daňový bonus. Má to malú chybičku. Nárok naň má len rodič, ktorý pracuje.
Obedy na školách a škôlkach sa vrátia k pôvodnému nastaveniu. Dotácia na stravu sa však zvýši z 1,20 eura na 1,30 eura na jeden obed.
Od Nového roka za menej. Ceny energií na burzách stlačila ešte na jar pandémia. A to o vyše desatinu pri elektrine a o vyše štvrtinu pri plyne.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Desať rokov a zo Slovenska má byť diaľničná veľmoc. Aspoň tak sa to javí podľa najnovších plánov ministra dopravy Andreja Doležala.
Zatiaľ sa oficiálne na verejnosť nedostala ani veta z reformného plánu. Ten má Slovensko predložiť Bruselu už v polovici októbra.
Rezort práce predĺženie pomoci zdôvodňuje zlým vývojom epidemiologickej situácie a opätovným zavádzaním opatrení na zabránenie šírenia vírusu.
Šéf rezortu práce rázne zmaril nádeje odborárov na skokové zvýšenie najmenších platov v budúcom roku. Po ťahaniciach na tripartite je na stole kompromis 623 eur.
ZDENKA KOLLÁROVÁ: Reformný plán zatiaľ nebol oficiálne zverejnený. No z toho, čo preniklo na verejnosť je zrejmé, že ide o famózne riešenia, ktoré z našej krajiny spravia zem zasľúbenú.
Až o 283 eur menej vidia v priemere slovenské ženy na výplatnej páske. Veľa – málo? Minulý rok zarábali ženy o 20,2 percenta menej ako ich kolegovia.