Na voľbách sa v 27 členských štátoch zúčastní vyše 400 miliónov európskych voličov. Tí rozhodnú o novom zložení EP dozerajúcom na európsku legislatívu, v ktorom aktuálne zasadá 705 poslancov.
Predsedníčka europarlamentu Roberta Metsolaová vyzvala verejnosť EÚ, aby sa zúčastnila na nasledujúcich eurovoľbách. „Buďte súčasťou najväčšieho demokratického cvičenia v Európe. Nedovoľte, aby za vás rozhodoval niekto iný. Hlasujte,“ uviedla Metsolaová vo videu.
Voľby do EP sa konajú každých päť rokov. Posledné voľby sa uskutočnili 23. – 26. mája 2019, pričom každá z členských krajín si vtedy vybrala, v ktorom z týchto dní sa voľby uskutočnia. Niektoré krajiny môžu tiež v deň hlasovania o členoch europarlamentu usporiadať aj vlastné národné voľby.
Čítajte viac Peniaze z únie nám nesmrdia, súčasťou Európy sa však stále necítimeBudúcoročné voľby do EP budú prvými, v ktorých nebudú kandidovať britskí politici. Británia totiž v roku 2020 Európsku úniu opustila, pripomína AFP.
Európsky parlament je jedinou európskou inštitúciou, ktorej členovia sú priamo volení. Europoslanci volia predsedu a členov Európskej komisie (EK). Súčasná predsedníčka EK Ursula von der Leyenová ešte neuviedla, či sa bude budúci rok o túto pozíciu opäť uchádzať. Ak tak spraví, očakáva sa, že si udrží podporu stredopravých členov EP i kľúčových členských štátov.
Európsky parlament má sídla v belgickom Bruseli a vo francúzskom Štrasburgu.
Čítajte aj Čaputová: Všetci v Rade Európy majú jasno, kto je vo vojne na Ukrajine agresorom