Voľby do Európskeho parlamentu sa uskutočnia budúci rok v júni

Voľby do Európskeho parlamentu (EP) sa uskutočnia 6. – 9. júna 2024, oznámilo v stredu švédske predsedníctvo v Rade EÚ. TASR o tom informuje na základe správ agentúr AFP a DPA.

17.05.2023 14:13
europarlament, európsky parlament, štrasburg,... Foto: ,
Európsky parlament v Štrasburgu.
debata (12)

Na voľbách sa v 27 členských štátoch zúčastní vyše 400 miliónov európskych voličov. Tí rozhodnú o novom zložení EP dozerajúcom na európsku legislatívu, v ktorom aktuálne zasadá 705 poslancov.

Predsedníčka europarlamentu Roberta Metsolaová vyzvala verejnosť EÚ, aby sa zúčastnila na nasledujúcich eurovoľbách. „Buďte súčasťou najväčšieho demokratického cvičenia v Európe. Nedovoľte, aby za vás rozhodoval niekto iný. Hlasujte,“ uviedla Metsolaová vo videu.

Voľby do EP sa konajú každých päť rokov. Posledné voľby sa uskutočnili 23. – 26. mája 2019, pričom každá z členských krajín si vtedy vybrala, v ktorom z týchto dní sa voľby uskutočnia. Niektoré krajiny môžu tiež v deň hlasovania o členoch europarlamentu usporiadať aj vlastné národné voľby.

europsky parlament europarlament Čítajte viac Peniaze z únie nám nesmrdia, súčasťou Európy sa však stále necítime

Budúcoročné voľby do EP budú prvými, v ktorých nebudú kandidovať britskí politici. Británia totiž v roku 2020 Európsku úniu opustila, pripomína AFP.

Európsky parlament je jedinou európskou inštitúciou, ktorej členovia sú priamo volení. Europoslanci volia predsedu a členov Európskej komisie (EK). Súčasná predsedníčka EK Ursula von der Leyenová ešte neuviedla, či sa bude budúci rok o túto pozíciu opäť uchádzať. Ak tak spraví, očakáva sa, že si udrží podporu stredopravých členov EP i kľúčových členských štátov.

Európsky parlament má sídla v belgickom Bruseli a vo francúzskom Štrasburgu.

Čaputová Čítajte aj Čaputová: Všetci v Rade Európy majú jasno, kto je vo vojne na Ukrajine agresorom
12 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #voľby do Európskeho parlamentu #voľby do europarlamentu