Švédi šéfujú Rade EÚ: Európa má byť zelenšia, bezpečnejšia a slobodnejšia

Švédsko prevzalo v prvý deň nového roka 2023 od Česka rotujúce predsedníctvo v Rade Európskej únie. Škandinávsku krajinu čakajú pri vedení rokovaní a sprostredkovaní kompromisov v Bruseli výzvy najmä v súvislosti s vojnou Ruska proti Ukrajine a vysokými cenami energií.

01.01.2023 14:30
debata (21)

Náročnými témami budú tiež boj proti klimatickej kríze, a to v spojitosti s dokončením súboru opatrení EÚ známeho ako Fit for 55, a dlhodobo kontroverzná migrácia. V tej vyvoláva znepokojenie skutočnosť, že sa švédska menšinová vláda v parlamente spolieha na podporu krajne pravicovej strany Švédski demokrati.

Mottom švédskeho predsedníctva je „zelenšia, bezpečnejšia a slobodnejšia“ Európa. Vláda v Štokholme vyzdvihla štyri priority – bezpečnosť a jednota, konkurencieschop­nosť, ekologická a energetická transformácia, ako aj demokratické hodnoty a právny štát.

Švédske kráľovstvo je členom Európskej únie od roku 1995 a rotujúce polročné predsedníctvo v Rade EÚ zastáva po tretí raz – po rokoch 2001 a 2009.

Predsednícka krajina vedie na všetkých úrovniach zasadnutia Rady EÚ, ktorá reprezentuje záujmy členských štátov a je popri Európskom parlamente jedným z dvoch zákonodarných orgánov Únie.

Počas najbližších šiestich mesiacov tak budú švédski ministri a ďalší predstavitelia predsedať viac než 1000 stretnutiam v Bruseli a Luxemburgu. Ďalších približne 150 je naplánovaných v samotnom Švédsku.

21 debata chyba
Viac na túto tému: #Švédsko #predsedníctvo EÚ #Rada EÚ