Eurokomisia uzavrela s Českom konanie o konflikte záujmov. Týka sa aj Babiša

Európska komisia (EK) približne po troch rokoch uzavrela konanie o konflikte záujmov s Českou republikou. Nezákonne pridelenými dotáciami, ktoré sa týkajú aj bývalého českého premiéra Andreja Babiša, sa budú zaoberať jednotlivé ministerstvá. Uviedol to vo štvrtok minister pre miestny rozvoj Ivan Bartoš. TASR o tom informuje na základe správy Českej televízie.

21.07.2022 18:51
debata (1)

„Z môjho pohľadu tak končí hanba, ktorú Česká republika musela podstupovať, keď bývalý premiér Babiš podľa auditu spoluvytváral prostredie, v ktorom jeho firmy čerpali dotácie,“ povedal Bartoš. Podľa neho konanie bývalého premiéra ohrozilo čerpanie dotácii pre Česko vrátane financií z Plánu obnovy.

Nezákonne pridelené dotácie zistila EK napríklad u spoločnosti Pekárna Zelená louka z koncernu Agrofert na linku určená na výrobu toastového chleba, ktorá nespĺňala kritériá inovácie. Rezort priemyslu a obchodu začal voči firme konanie o odobraní dotácie vo výške sto miliónov českých korún (približne štyri milióny eur). Podľa Bartoša môže vymáhanie dotácií viesť až k súdnym konaniam.

Andrej Babiš Čítajte viac Časť kauzy Čapí hnízdo skončila bez obvinenia. Žalobca ju odložil

Konanie EK obsahovalo niekoľko desiatok zistení. K prípadom, ktoré zostali otvorené aj v tomto roku, odoslal audítorom Bartošov rezort odpovede s opatreniami, ktoré Česko v tejto súvislosti prijalo. Je medzi nimi aj úprava prostredia, ktoré nastavuje pravidlá na využívanie európskych dotácií.

„Sú to aj nedávno schválené postupy na prevenciu identifikácie stretu záujmov, ktoré sú v Českej republike už teraz v súlade s tým, čo požadovala Európska komisia,“ vysvetlil Bartoš.

Opatrenia, ktoré Česko v súvislosti s konfliktom záujmov bývalého premiéra prijalo, označila Európska komisia podľa Bartoša za správne kroky.

1 debata chyba
Viac na túto tému: #Česko #Andrej Babiš