Eurokomisia odklepla plyn a jadro ako zelené investície, Rakúsko podá žalobu

Európska komisia schválila dočasné zaradenie jadra a plynu medzi čisté zdroje energie, na ktoré majú členské krajiny Európskej únie zásadne odlišné názory.

02.02.2022 13:09, aktualizované: 15:17
debata (7)

Komisia v takzvanej taxonómii vyšla v ústrety krajinám ako Francúzsko, Slovensko či Česko, ktoré chcú na jadro a plyn vsádzať pri odstavovaní elektrární či teplární využívajúcich uhlie alebo ropu. Pravidlá, ktorých cieľom je presvedčiť súkromných investorov na podporu spomínaných zdrojov v nasledujúcich dvoch desiatkach rokov, kritizuje skupina ďalších štátov.

Pridalo sa aj Luxembursko

Rakúsko v reakcii na rozhodnutie EK v nasledujúcich týždňoch podá na Súdny dvor Európskej únie proti rozhodnutiu Európskej komisie žalobu. Uviedla to rakúska ministerka pre klímu Leonore Gewesslerová. K Rakúsku sa pripojí aj Luxembursko, informovala agentúra APA. Viedeň právne kroky vopred avizovala.

Konečná podoba taxonómie sa proti pôvodnému návrhu z prelomu roku dočkala niekoľkých zmien. Komisia napríklad odstránila čiastkové termíny pre prechod k čistému plynu a ponechala len konečný rok 2035, kedy budú musieť zelenými investíciami podporené podniky využívať iba nízkoemisné plyny. Pri jadre sa zásadné podmienky nezmenili, štáty teda budú musieť okrem iného mať hlbinné úložiská vyhoreného paliva od roku 2050.

Radovan Geist Čítajte viac Nie zelené ani udržateľné

„Posilnenie súkromných investícií v prechode k čistým energiám je kľúčom k dosiahnutiu našich klimatických cieľov. Preto prichádzame so striktnými pravidlami, ktoré pomôžu získať financie na podporu tohto prechodu od zdrojov ako je uhlie spôsobujúce väčšie škody,“ povedala dnes eurokomisárka pre finančné služby Mairead McGuinnessová, podľa ktorej sa v EÚ zhruba 15 percent energie stále vyrába z uhlia.

Štáty neobmedzujú

Komisia zdôrazňuje, že pravidlá majú byť iba návodom pre investorov, ktorí budú chcieť svoje peniaze vložiť do udržateľných projektov. Nijako však neobmedzujú členské štáty v tom, aký energetický mix si zvolia, majú iba urýchliť prechod k nízkouhlíkovému hospodárstvu.

Štáty a Európsky parlament preniesli na komisiu mandát na schválenie taxonómie, preto do jej podoby po dnešku už nemôžu zasahovať. Majú ale možnosť ju odmietnuť ako celok. Muselo by sa však za to najdlhšie do pol roka vysloviť aspoň 20 z 27 členských krajín či väčšina europoslancov. To je podľa doterajších vyjadrení politikov nepravdepodobné, hoci európski zákonodarcovia z radov zelených už začali pre zamietnutie pravidiel hľadať spojencov.

jadrova elektraren mochovce Čítajte viac Mochovce sú blízko spustenia. Kľúčový úrad zverejnil návrh rozhodnutia, ktorým zamieta odvolanie odporcov jadra
7 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska komisia #zemný plyn #jadrová energia #zelené investície
Flowers