"Proaktívna, nie reaktívna." Heger v slovinskom Blede hovoril o budúcnosti Európy

Premiér Eduard Heger v stredu na 16. ročníku strategického fóra v slovinskom meste Bled, ktoré sa koná pod mottom "Budúcnosť Európy", v príhovore povedal, že Európa má rôzne problémy, ale musí byť proaktívna, nie reaktívna.

02.09.2021 12:58
Eduard Heger / Slovinsko / Bled / Strategické... Foto:
Slovenský premiér Eduard Heger počas príchodu na 16. ročník strategického fóra v slovinskom Blede 1. septembra 2021
debata (13)

Podľa Hegera sú politici „hľadači riešení“ a niekedy im to ide ťažko, najmä pri dlhodobých témach. „Je to preto, že Európa ako kontinent má rôzne problémy a my navrhujeme rôzne riešenia. Zastupujeme totiž svojich občanov, ktorí majú rôzne názory. Naše východiskové body teda nie sú rovnaké a ani navrhované riešenia,“ povedal.

Dohoda sa dá podľa neho nájsť tak, že sa vrátime k spoločným hodnotám, na ktorých Európa stojí, a ak im budeme verní, tie nás k riešeniam nasmerujú.

Heger tiež povedal, že v otázke migrácie chýba Európe dlhodobá stratégia, a volal po jednotnom hlase v EÚ v tejto záležitosti. Ako dodal, politika je umenie možného a o to by sa politici mali snažiť aj pri migrácii. Podľa neho je potrebná kompromisná dohoda. „A dúfam, že ju čoskoro dosiahneme,“ doplnil.

„Pri nádhernom jazere Bled v Slovinsku sme dnes hľadali odpovede na otázky, ako má vyzerať budúcnosť Európskej únie. Cesta vpred nebude vždy jednoduchá, ale verím, že spoločne ju zvládneme. Aj vďaka vám, občanom, s ktorými chceme intenzívnejšie diskutovať, aby sme spolu tvorili našu lepšiu budúcnosť,“ povedal tiež na fóre Heger.

Na tejto akcii v Slovinsku sa zúčastňujú poprední predstavitelia stredoeurópskych krajín, vrátane hostiteľa – slovinského premiéra Janeza Janšu, českého premiéra Andreja Babiša či maďarského predsedu vlády Viktora Orbána.

13 debata chyba
Viac na túto tému: #Európska únia #Európa #Eduard Heger