Johnson varoval, že Británia zrejme neuzavrie obchodnú dohodu s EÚ

10.12.2020 08:07, aktualizované: 22:32

Britský premiér Boris Johnson varoval Britov, aby sa pripravili, že krajina zrejme opustí spoločný trh Európskej únie (EÚ) bez obchodnej dohody.

Podľa Johnsona je dosť pravdepodobné, že vzťah Británie s EÚ sa bude skôr podobať vzťahu Austrálie s EÚ než Kanady s EÚ. „Nezastavili sme rozhovory, pokračujeme v rokovaniach. Avšak vzhľadom na to, kde sa nachádzame, myslím si, že je potrebné, aby sa všetci pripravili na austrálsky variant.“

Johnson a predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová sa v stredu dohodli, že do nedele rozhodnú, či sa oplatí pokračovať v rozhovoroch o brexite. Britský premiér a predsedníčka eurokomisie podľa Downing Street absolvovali v stredu na pracovnej večeri v Bruseli diskusiu o významných prekážkach v rokovaniach. „Medzi oboma stranami sú ešte stále veľmi veľké medzery a ešte stále nie je jasné, či sa ich dá prekonať,“ uviedol zdroj z prostredia Downing Street.

Rozhovory majú pokračovať v najbližších dňoch. Johnson a predsedníčka EK sa dohodli, že do nedele prijmú pevné rozhodnutie o budúcnosti rozhovorov. Von der Leyenová na Twitteri napísala, že v súvislosti s nedoriešenými záležitosťami má každá zo strán odlišné stanovisko.

„Dohodli sme sa, že vyjednávacie tímy sa musia okamžite znovu zísť, aby tieto kľúčové záležitosti vyriešili,“ uviedla von der Leyenová a dodala, že rozhodnutie prijmú do konca víkendu.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo. Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Veľká Británia #Európska únia #Brexit
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku