EÚ chce rozšíriť sankcie proti Lukašenkovmu režimu

Európska únia plánuje rozšíriť sankcie voči režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka. Sankcie by mali zahŕňať aj firmy a podnikateľov podporujúcich Lukašenka v potlačovaní protestov, oznámil šéf diplomacie EÚ Josep Borrell po štvrtkovej videokonferencii ministrov zahraničných vecí, píše agentúra AFP.

19.11.2020 18:25
Bielorusko / Polícia / Foto:
debata (14)

Borrell sankcie nešpecifikoval, konštatoval však, že môžu mať vplyv na bežné ekonomické procesy. O nových sankciách sa rozhodlo po tom, ako tie predchádzajúce nezastavili represie proti opozičným protestom.

Šéfovia diplomacií EÚ sa preto rozhodli „pokračovať v príprave ďalšieho kola sankcií v reakcii na brutalitu úradov a na podporu demokratických práv bieloruského ľudu“.

Nové sankcie by sa nemali vzťahovať iba na jednotlivcov, ale aj na inštitúcie, podnikateľov a firmy, uviedol Borrell s tým, že prebieha aj analýza vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom.

Podľa Borrella by sa nové sankcie mali uberať rovnakým smerom, ako tie predošlé, ktoré sa vzťahujú na 55 osôb vrátane Lukašenka a jeho syna. Tie majú zákaz vstupu do EÚ a zablokovaný majetok.

Najbližšie stretnutie ministrov zahraničných vecí EÚ sa bude konať 7. decembra. EÚ odmietla uznať výsledky bieloruských prezidentských volieb z 9. augusta a Alexandra Lukašenka nepovažuje za legitímneho prezidenta Bieloruska. Od volieb bolo podľa ľudskoprávnych aktivistov zadržaných viac ako 17-tisíc ľudí, pričom tisíce z nich boli surovo zbití.

Plán ekonomickej podpory

Európska Únia musí aj naďalej aktívne reagovať na bezprecedentnú mieru násilia a cynizmu režimu bieloruského prezidenta Alexandra Lukašenka voči vlastným občanom, zároveň však musí urýchlene vypracovať komplexný plán ekonomickej podpory pre demokratické Bielorusko.

Vo štvrtok to uviedol minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok počas neformálneho rokovania so svojimi rezortnými partnermi z členských štátov Európskej únie, ktoré sa konalo prostredníctvom videokonferencie, informoval tlačový odbor rezortu diplomacie.

„Sami máme skúsenosť s dlhými rokmi neslobody a potláčania základných ľudských práv a slobôd, čo je osobitne aktuálne nielen v kontexte pripomínania si výročia 17. novembra,“ uviedol Korčok.

Ministri rokovali aj o revízii vzťahov medzi EÚ a Bieloruskom a ďalšom spoločnom prístupe voči režimu v Minsku, najmä o spôsoboch ďalšej podpory prodemokratickej časti bieloruskej spoločnosti a slobodných médií.

14 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #sankcie #Alexandr Lukašenko