Ďalší summit lídrov EÚ môže byť koncom septembra

Predseda Európskej rady Charles Michel plánuje v priebehu septembra zorganizovať ďalší mimoriadny summit Európskej únie.

05.08.2020 20:16
debata (2)

Podľa nemenovaných diplomatických zdrojov by sa vrcholové stretnutie šéfov štátov a vlád EÚ malo konať v dňoch 24. a 25. septembra v Bruseli.

Podľa zdrojov, na ktoré sa odvoláva Belga, na programe rokovaní na najvyššej úrovni by mali byť vzťahy EÚ s Tureckom a Čínou, ako aj rôzne témy týkajúce sa európskeho vnútorného trhu.

Okrem toho by sa mal znovu prerokovať plán prepojenia čerpania európskych fondov s dodržiavaním zásad právneho štátu, čo bolo aj predmetom posledného mimoriadneho summitu EÚ, ktorý sa konal začiatkom augusta.

Maďarsko a Poľsko sú proti úzkemu prepojeniu medzi čerpaním eurofondov a dodržiavaním pravidiel právneho štátu, čo sa odzrkadlilo aj v miernejšom znení záverov augustového summitu, následne však Francúzsko naznačilo, že v novom fonde pre obnovu a odolnosť vo výške 750 miliárd eur bude presadzovať sankcie pre štáty, ktoré porušia princípy právneho štátu. Jasne na to upozornil napríklad francúzsky minister pre európske záležitosti Clément Beaune v nedeľňajšom rozhovore pre denník Financial Times, keď uviedol, že stimulačná pomoc, ktorú EÚ presadilo ako odpoveď na koronakrízu, by mala byť podmienená dodržiavaním spoločným pravidiel a hodnôt EÚ.

Nasledujúci riadny summit EÚ, v poradí tretí zo štyroch „povinných“, sa bude konať 15. a 16. októbra rovnako v Bruseli.

2 debata chyba
Viac na túto tému: #summit EÚ