Írsky premiér Leo Varadkar rezignoval

Írsky premiér Leo Varadkar vo štvrtok odstúpil z funkcie a vyhlásil, že zostane dočasným lídrom. Jeho rozhodnutie prichádza po tom, ako koaličné rozhovory troch hlavných strán uviazli po bezvýsledných parlamentných voľbách na mŕtvom bode. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

21.02.2020 06:11
debata (4)

Varadkar odovzdal svoju rezignáciu írskemu prezidentovi Michaelovi Higginsovi po prvom zasadnutí dolnej snemovne parlamentu od volieb, ktoré sa konali 8. februára a radikálne zmenili írsku politickú scénu.

„V súlade s ústavou bude premiér a jeho vláda pokračovať vo výkone svojich povinností dovtedy, kým budú vymenovaní ich nástupcovia,“ uvádza sa vo vyhlásení írskej vlády.

Politické strany v 160-člennej dolnej komore nominovali kandidátov na predsedu novej vlády, avšak žiadny z nich nezískal väčšinu hlasov a voľba sa odložila na 5. marca. Najviac hlasov, 45, získala líderka strany Sinn Féin Mary Lou McDonaldová. Na ujatie sa premiérskeho úradu je potrebných 80 hlasov.

Podľa AFP napriek tomu ide pre Sinn Féin o symbolické víťazstvo, ktoré odráža nárast podpory tejto nacionalistickej strany vo voľbách. Sinn Féin, ktorá kedysi slúžila ako politické krídlo polovojenskej Írskej republikánskej armády (IRA), skončila vo voľbách so ziskom 37 parlamentných kresiel ako druhý najsilnejší subjekt, čím ukončila historickú dominanciu dvojice stredopravicových strán Fine Gael a Fianna Fáil.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Írsko #rezignácia #Leo Varadkar