Európska únia vymenovala veľvyslanca pre postbrexitovú Britániu

Európska únia vymenovala v piatok svojho veľvyslanca pre postbrexitovú Britániu. Stal sa ním portugalský diplomat Joao Vale de Almeida, ktorý sa svojich povinností v Londýne ujme 1. februára - v prvý deň, keď Spojené kráľovstvo už nebude členom EÚ.

24.01.2020 16:32, aktualizované: 17:09
debata

Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Vale de Almeida (62) pôsobil v rokoch 2015–19 ako vrcholový diplomat Bruselu pri Organizácii Spojených národov (OSN) a predtým v rokoch 2010–14 v Spojených štátoch.

Jeho vymenovanie prichádza po tom, ako predstavitelia EÚ podpísali dokumenty o odchode Británie z bloku. Vymenovanie Valeho de Almeidu oznámil Josep Borrell, vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku.

Komplikovaný „rozvod“ Británie s Európskou úniou sa zavŕši 31. januára, po viac než troch rokoch od referenda, v ktorom sa Briti v percentuálnom pomere 52:48 vyslovili v prospech odchodu svojej krajiny z Únie.

Európska únia nebude mať v Británii klasické veľvyslanectvo, ale „delegáciu“ – rovnako ako v iných krajinách, ktoré nie sú členom bloku, napríklad v Turecku, USA alebo v Austrálii.

Vale de Almeida bude kľúčovou postavou dozerajúcou na implementáciu „rozvodovej“ dohody a rokovania o budúcich vzťahoch medzi Bruselom a Londýnom.

debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit #dohoda o brexite
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy