Brexit negatívne nezasiahne bezpečnostnú politiku EÚ, tvrdí Von der Leyenová

27.12.2019 17:56
ursula von der leyenová
Ursula von der Leyenová Autor: ,

Vystúpenie Spojeného kráľovstva z Európskej únie (brexit) nebude mať negatívne dôsledky pre európsku zahraničnú a bezpečnostnú politiku, domnieva sa predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

„Na rozdiel od iných oblastí sa Briti v spoločnej bezpečnostnej politike veľmi neangažovali a blokovali určitý pokrok v rámci EÚ,“ povedala von der Leyenová pre najbližšie sobotňajšie vydanie spravodajského týždenníka Der Spiegel. Únijné iniciatívy na posilnenie európskej obrannej spolupráce sa tak mohli začať až po referende o brexite, citovala ju vopred v piatok agentúra DPA.

Von der Leyenová označila za veľkú výzvu vyrokovať budúce vzťahy EÚ s Britániou už do konca roka 2020. Londýn však predĺženie príslušnej lehoty odmieta. „Robí mi to veľké starosti, pretože čas na to množstvo otázok, o ktorých musíme rokovať, je extrémne krátky,“ povedala šéfka EK.

Poukázala na to, že nejde len o obchodnú politiku, ale aj o napríklad bezpečnostné otázky či práva rybolovu. Preto chce podľa vlastných slov na rokovaniach dávať do popredia tie aspekty, pri ktorých by nedosiahnutie dohody mohlo spôsobiť najväčšie škody.

Páči sa Vám tento článok? Prosíme, podporte kvalitnú žurnalistiku.

Cieľom denníka Pravda a jeho internetovej verzie je prinášať Vám každý deň aktuálne spravodajstvo, rozhovory, komentáre, reportáže, videá, ďalšie užitočné a praktické informácie ako aj čítanie a obsah pre zábavu a voľný čas.

Na to, aby sme pre Vás mohli stále a ešte lepšie pracovať, potrebujeme i Vašu podporu. Ďakujeme Vám za akýkoľvek finančný príspevok.

Podporiť Poslať SMS Predplatiť denník
#Ursula von der Leyenová
Sleduj najnovšie články na našom Facebooku