Lídri EÚ po britských voľbách vyzvali na skorú ratifikáciu dohody o brexite

Európska únia je pripravená rokovať o svojom budúcom vzťahu so Spojeným kráľovstvom po tom, ako britskí konzervatívci na čele s premiérom Borisom Johnsonom dosiahli v parlamentných voľbách jasné víťazstvo, ktoré uľahčí brexit. Na summite EÚ v Bruseli to uviedol nový predseda Európskej rady Charles Michel.

13.12.2019 09:51 , aktualizované: 15:06
charles michel Foto: ,
Predseda Európskej rady Charles Michel.
debata (10)

„Sme pripravení. Svoje priority sme už zadefinovali,“ pripomenul Michel pred novinármi. Zároveň vyjadril nádej na „rýchlu ratifikáciu“ v novom britskom parlamente revidovanej dohody o brexite, ktorá bola dohodnutá v októbri. „Aby potom bolo možné začať rokovania, potichu, ale o to s väčším odhodlaním,“ spresnil predseda Európskej rady.

Členské krajiny očakávajú, že Spojené kráľovstvo vystúpi z Únie riadeným spôsobom do 31. januára 2020. Európska dvadsaťsedmička sa chce v rámci rokovaní, ktoré potrvajú počas prechodného obdobia (do 31. decembra 2020), sústrediť najmä na integritu vnútorného trhu EÚ a dohodnutie jasných pravidiel hry v oblasti hospodárskej súťaže. Únia má záujem o čo najtesnejšie vzťahy s Britániou, za predpokladu, že tento vzťah bude založený na rovnováhe práv a povinností.

Dohoda o brexite stanovuje prechodné obdobie do 31. decembra 2020, počas ktorého Briti budú aj naďalej uplatňovať pravidlá európskej legislatívy. V prípade, že sa dohodu o vzájomných vzťahoch nepodarí dosiahnuť do konca budúceho roka, obe strany – po vzájomnej dohode – majú možnosť jednorazového predĺženia týchto rokovaní na obdobie ďalších dvoch rokov.

Podľa očakávaní by mal rozhovory s britskou stranou aj naďalej viesť hlavný vyjednávač EÚ pre brexit Michel Barnier. Hlavy vlád a štátov mu podľa návrhu záverov Európskej rady majú práve na prebiehajúcom summite v Bruseli odovzdať mandát na pokračovanie jeho doterajšej misie.

Von der Leyenová varovala pred krátkym časom na uzavretie obchodnej dohody

Šéfka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok varovala, že časové rozpätie jedného roku stanovené na zaistenie obchodnej dohody s Britániou, ktorá má podľa plánu z EÚ vystúpiť 1. januára 2020, je príliš tesné. Informovala o tom agentúra AFP.

„Časový rámec, ktorý máme pred sebou, predstavuje veľkú výzvu,“ povedala von der Leyenová po rokovaniach o brexite s lídrami EÚ v Bruseli. Dodala však, že chce, aby boli vzťahy s Britániou „čo možno najbližšie“. Po víťazstve Konzervatívnej strany britského premiéra Borisa Johnsona von der Leyenová, ktorú citovala agentúra AP, oznámila: „Sme pripravení posunúť sa do ďalšej fázy.“

Nemecká kancelárka Angela Merkelová v piatok varovala, že Británia bude po odchode z EÚ hospodárskym „súperom za našimi dverami“.

Víťazstvo Johnsona pravdepodobne povedie k brexitu

Keďže víťazstvo Johnsona v januári pravdepodobne povedie k brexitu, bude musieť EÚ s Britániou nanovo vybudovať obchodné vzťahy. Povedal to v piatok francúzsky eurokomisár Thierry Breton, ktorý je v novej exekutíve EÚ zodpovedný za vnútorný trh.

„Teraz musíme znovu vybudovať vzťahy s Britániou, ktorá je naším dôležitým partnerom,“ uviedol Breton pre francúzsku rozhlasovú stanicu RTL. Zároveň však podotkol, že EÚ je pre Spojené kráľovstvo zďaleka najväčším obchodným partnerom. Dodal, že EÚ chce „vyvážené“ obchodné vzťahy s Britániou.

Breton povedal, že očakáva, že Európska rada v Bruseli udelí v piatok hlavnému vyjednávačovi EÚ pre brexit Michelovi Barnierovi nový mandát pre rokovania s Londýnom. Obe strany podľa jeho slov ešte musia dosiahnuť novú obchodnú a bezpečnostnú dohodu. Je pritom potrebné zaistiť, aby sa spoločenské a environmentálne normy EÚ uplatňovali aj pre obchod s Britániou.

Johnsonova Konzervatívna strana získala po sčítaní hlasov v 649 z 650 v­olebných obvodov 364 kresiel v britskom parlamente.

10 debata chyba
Viac na túto tému: #EÚ #Veľká Británia #Charles Michel #Brexit