Britskí labouristi zažili pred voľbami "rozsiahly kybernetický útok"

Britská opozičná Labouristická strana v utorok oznámila, že v pondelok sa stala terčom "rozsiahleho kybernetického útoku", ktorý narušil niekoľko aktivít jej kampane pred predčasnými parlamentnými voľbami v Británii, ale celkovo nebol úspešný. Informovala o tom tlačová agentúra AFP. Voľby sa budú konať 12. decembra.

12.11.2019 19:29 , aktualizované: 19:49
debata (7)

„Zažili sme dômyselný a rozsiahly počítačový útok na labouristické digitálne platformy,“ uviedla v oznámení táto hlavná opozičná strana, vedená socialistom Jeremym Corbynom.

„Pružne sme zareagovali a tieto pokusy zlyhali vďaka našim výkonným a masívnym bezpečnostným systémom. Všetky naše platformy zostali celkovo nedotknuté a sme si istí, že nenastal žiadny únik dát,“ vysvetlili labouristi v oznámení.

Dodali, že niektoré kampaňové aktivity sa spomalili, ale v utorok nadránom ich obnovili a už fungujú ako obvykle.

Labouristi informovali, že incident nahlásili britskému Národnému centru pre kybernetickú bezpečnosť, ktoré patrí pod spravodajskú agentúru GCHQ (Vládne komunikačné ústredie). Tá monitoruje bezpečnostné systémy a pracuje na ich ochrane.

Pokus o útok nastal v čase, keď vládnu obavy z možného vonkajšieho zasahovania do parlamentných volieb v Británii a hlavné strany sa čoraz viac spoliehajú na digitálnu komunikáciu.

Corbyn neskôr v prejave počas kampane v meste Blackpool na severozápade Anglicka povedal, že útok sa stal v pondelok a bol „veľmi vážny“, aj keď nakoniec nebol úspešný.

„Ale ak je toto náznak toho, čo sa bude diať v nadchádzajúcich voľbách, tak som zo všetkého veľmi nervózny,“ povedal šéf labouristov svojim podporovateľom. „Pretože kyberútok proti politickej strane vo voľbách je podozrivý a niečo, z čoho má človek veľké obavy,“ dodal Corbyn.

7 debata chyba
Viac na túto tému: #Veľká Británia #labouristi #parlamentné voľby #kybernetický útok