Bercow: Brexit je najväčšou chybou Británie od druhej svetovej vojny

Bývalý predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow označil plánovaný odchod Británie z Európskej únie za najväčšiu chybu, akú krajina spravila od druhej svetovej vojny.

06.11.2019 17:26 , aktualizované: 20:19
Británia EÚ brexit parlament Bercow odchod Foto: ,
Predseda Dolnej snemovne britského parlamentu John Bercow odchádza počas posledného dňa vo funkcii po zasadnutí britského parlamentu v Londýne 31. októbra 2019.
debata (22)

„Nemyslím si, že to pomôže Spojenému kráľovstvu. Brexit je najväčšou chybou tejto krajiny od vojny. Rešpektujem premiéra Johnsona, avšak brexit nám nepomôže. Je lepšie byť súčasťou európskeho bloku,“ povedal Bercow.

Jeho slová citoval novinár Antonello Guerrera z talianskeho denníka La Repubblica, ktorý sa zúčastnil na podujatí Asociácie zahraničnej tlače (FPA) v Londýne, kde Bercow predniesol príhovor.

Niektorí členovia Bercowovej materskej Konzervatívnej strany ho kritizovali za nedodržiavanie objektivity. V poslednom období mu vyčítali najmä to, že nie je nestranný a svojimi rozhodnutiami o tom, čo povolí a o čom dá hlasovať, podporuje odporcov brexitu.

Bercow však tvrdenie, že blokuje brexit, odmietol. Podľa neho to je parlament, a nie on, kto spôsobil, že Británia doteraz neopustila EÚ. Bercow 31. októbra po vyše desiatich rokoch odstúpil z postu predsedu Dolnej snemovne britského parlamentu. Jeho funkciu prebral poslanec opozičnej Labouristickej strany Lindsay Hoyle.

Corbyn verí, že v prípade volebného víťazstva dosiahne ďalší odklad brexitu

Líder britskej opozičnej Labouristickej strany Jeremy Corbyn vyjadril presvedčenie, že sa mu v prípade volebného víťazstva v decembrových predčasných parlamentných voľbách podarí dosiahnuť odklad brexitu s cieľom vyrokovať novú dohodu o odchode Británie z EÚ. Informovala o tom stanica Sky News.

Corbyn v rozhovore pre Sky News povedal, že absolvoval rozhovory s mnohými predstaviteľmi EÚ, hlavami štátov a vlád členských krajín a hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker v utorok vyjadril pochybnosti v súvislosti s Corbynovým postupom. „Úprimne, nemyslím si, že to je realistický prístup,“ povedal Juncker v rozhovore pre BBC.

O tom, či sa s labouristami v prípade volebného víťazstva bude dať dosiahnuť nová dohoda, rozhodne podľa Junckera jeho nástupkyňa na čele Európskej komisie Ursula von der Leyenová.

Corbyn takéto stanovisko odmietol. „Pôjdeme priamo za EÚ, hneď po voľbách, a začneme rozhovory,“ povedal a dodal, že lídrom členských krajín EÚ a aj Európskej komisii vysvetlil, aký je politický postup a stratégia jeho strany. „Myslím si, že spoločne dosiahneme dohodu, ktorú potrebujeme,“ povedal.

Corbyn už od minulotýždňového vyhlásenia volieb navštívil 14 volebných obvodov. Sky News takisto povedal, že v prípade zvolenia plánuje zostať vo funkcii premiéra počas celého päťročného obdobia. Prekážkou podľa jeho slov nie je ani vek. Líder labouristov by na konci prípadného funkčného obdobia mal 75 rokov.

Britský parlament minulý týždeň schválil návrh premiéra Borisa Johnsona, na základe ktorého sa 12. decembra v Británii uskutočnia predčasné voľby. Rozhodnutie bolo prijaté po tom, ako došlo k opätovnému odkladu brexitu z 31. októbra 2019 na 31. januára 2020.

22 debata chyba
Viac na túto tému: #Brexit #John Bercow