Nádej na dohodu o brexite je väčšia, ale v politike si nemôžete byť istý, vyhlásil Tusk

Nádej na dohodu o brexite je momentálne možno o niečo väčšia, netreba však byť predčasne optimistický. Predseda Európskej rady Donald Tusk to uviedol počas Globsec Tatra Summitu 2019 na Štrbskom Plese. Situácia v Európe aj v jej okolí je podľa jeho slov ešte kritickejšia ako pred dvoma alebo troma mesiacmi. Tusk sa v piatok zúčastňuje na Globsec Tatra Summite, kde mu bude odovzdané ocenenie.

11.10.2019 21:50
debata (4)

„Dnes je nádej možno o trochu väčšia a hmatateľnejšia ako pred dvoma či troma dňami,“ poznamenal s tým, že v politike si nikdy nemôžete byť istý. Ak je však pravdou, že stretnutie medzi írskym premiérom Leom Varadkarom a britským premiérom Borisom Johnsonom prinieslo niečo konkrétnejšie a niečo, čo by fungovalo pre obe strany, šance tu stále sú. „Nie je žiadny dôvod, aby sme dnes boli optimisti po troch rokoch problémov, argumentov, rozhovorov a bojov,“ skonštatoval Tusk.

V súvislosti s inváziou Turecka do oblasti Sýrie uviedol, že politické riešenia sú vždy lepšie ako boje a vojna. Nepochybuje o tom, že je treba presvedčiť partnerov v Turecku, aby zastavili útok a rozprávali sa. Štvrtkové (10. 10.) vyjadrenie tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana bolo pre neho absolútne neprijateľné. Argument, že musíme prijať a tolerovať akciu v Sýrii, inak pošlú milióny ilegálnych migrantov do Európy, je podľa Tuska neakceptovateľný. „A to aj pre ľudské dôvody, ale predovšetkým nemôžeme akceptovať túto veľmi nezvyčajnú metódu, teda používanie migrantov na vydieranie,“ zdôraznil. Dúfa, že Erdogan s touto rétorikou prestane.

Slovensko bude z oddialením súhlasiť, povedal Pellegrini

Slovensko sa vždy prikloní k takému návrhu, ktorý by mal brexit oddialiť alebo by mohol dokonca brexitu zabrániť. Uviedol to premiér Peter Pellegrini (Smer). Nadchádzajúci samit Európskej rady bude podľa neho veľmi komplikovaný.

Slovensko bude podľa jeho slov v prípade potreby určite súhlasiť s predĺžením lehoty brexitu. „Pretože v záujme EÚ a v záujme aj Slovenska nie je brexit a určite nie neregulovaný brexit,“ dodal premiér.

Aj o tejto téme sa bude rozprávať na samite Európskej rady, ktorý sa uskutoční na budúci týždeň. „Určite bude dlhá diskusia ohľadom brexitu, pretože stále som si nie istý, či bude vôbec na stole nejaké konkrétne riešenie alebo už definitívne budeme vedieť, čo sa nakoniec 31. októbra stane,“ poznamenal Pellegrini.

Tém na samite však bude viac. „Fínske predsedníctvo sa snaží otvárať aj také tie komplikovanejšie témy, ako je budúci rozpočet Európskej únie, ktorý určite vzbudí veľkú a ťažkú diskusiu, pretože tie prvotné návrhy určite nie sú úplne najoptimálnejšie aj pre nás aj pre mnohé iné členské krajiny,“ podotkol predseda vlády.

Zároveň skonštatoval, že Európska rada by mohla zmeniť štýl. „Ja by som si veľmi želal, aby možno aj s nástupom nového vedenia aj Európskej komisie a akoby novej periódy aj celej Rady pod vedením nového predsedu by sme možno zmenili trochu štýl. Že by sme možnože menej mali debatovať, prepáčte, že to poviem, u niektorých premiérov je to aj o tom, prestať sa možno až predvádzať, niektorí sa veľmi radi počúvajú,“ dodal Pellegrini. Rady by podľa neho v budúcnosti mali byť skôr viac o rozhodovaní, ako len o „vyrozprávaní sa jednotlivých premiérov“.

4 debata chyba
Viac na túto tému: #Donald Tusk #Peter Pellegrini #Brexit
Čítajte Pravdu bez reklamy

Svižnejší web a články bez rušenia. Žiadne reklamy iba za 1,50 € mesačne.

Pravda bez reklamy